مهدی سلیمی، نویسنده، برای تحمل حبس راهی زندان شد

مهدی سلیمی، نویسنده و مترجم، در روز شنبه ۲۸ خرداد برای تحمل دوران حبس خود راهی زندان اوین شد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، مهدی سلیمی را به اتهامات «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و به زندان محکوم کرد.

مهدی سلیمی توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام‌های یاد شده به سه سال و هشت ماه زندان محکوم شده بود. بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی فقط سه سال از این محکومیت قابل اجرا بوده که در مراحل بعدی، ۲ سال و ۶ ماه از آن نیز تا پنج سال آینده به حالت تعلیق درآمد.

این نویسنده که سابقه فعالیت در وبسایت مایندموتور را نیز دارد به مجازات‌های تکمیلی مانند ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی، ثبت حضور در قطعه شهدای بهشت زهرا به صورت ماهانه و نگارش پژوهشنامه‌ای در ۱۲۰ صفحه به صورت دستنویس درباره نواندیشی دینی و جریان فکری واگرا، با هماهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران محکوم شده است.

مهدی سلیمی برای نخستین بار در تیرماه ۱۳۹۹ توسط نیروهای امنیتی در شهرستان اهر بازداشت و ابتدا به تبریز و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران زیر نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتقل شد. او در مرداد ماه همان سال با قرار وثیقه نیم‌میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

این نویسنده و مترجم در پرونده‌اش با اتهام «تشویق به فساد از طریق انتشار مطالب جنسی» نیز روبه‌رو بود اما در پایان، از این اتهام تبرئه شد.

برگرفته از سایت ایران وایر، ۱۹ ژوئن ۲۰۲۲