بیشتر خدمه هواپیمای توقیف شده «متهم به ارتباط با سپاه قدس» در آرژانتین اجازه خروج پیدا کردند

دادگستری آرژانتین، روز ۱۳ سپتامبر با خروج ۱۲ نفر از ۱۹ خدمه هواپیمای باری ونزوئلایی از آرژانتین موافقت کرد. خدمه این هواپیما در ماه ژوئن و در پی احتمال ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران بازداشت شده بودند. ۱۱ نفر از این خدمه ونزوئلایی و یک نفر ایرانی است. دادگاه تجدید نظر فدرال لا پلاتای استان بوینس‌آیرس همچنین به قاضی ۱۰ روز برای به پایان رساندن تحقیقات در مورد به خدمه زمان داده است. رای دادگاه تجدید نظر همچنان قابل اعتراض در دادگاه عالی استان است.

هفت خدمه باقی مانده با این که در آرژانتین آزاد هستند و اجازه رفت و آمد دارند اما از خروج از کشور همچنان منع شده‌اند.

این هواپیما پیش از این متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان بود که به شرکت ونزوئلایی امتراسور فروخته شد. طبق داده‌های ردیابی پرواز، این هواپیما در ماه ژوئن با خدمه ایرانی و ونزوئلایی وارد بوینس آیرس شد.

در حالی که دستگاه قضایی آرژانتین در حال بررسی مشخصات خدمه هواپیما و بررسی احتمال ارتباط آن‌ها با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند، آن‌ها از پیاده شدن از هواپیما و ورود به آرژانتین منع شدند، زیرا سپاه پاسداران توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

یک دادگاه آمریکایی در ماه اوت از آرژانتین خواست تا به ظن ارتباط خدمه با «سازمان های تروریستی تحت تحریم آمریکا» این هواپیما را توقیف کند. این موضوع به این دلیل است که هواپیمای ذکر شده پیش از این متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان بوده و آمریکا این شرکت هواپیمایی را به همکاری با سپاه پاسداران متهم می‌کند. توقیف این هواپیما باعث شد که نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، دستور این دادگاه را تعبیر به دزدیدن هواپیما کند.

ایران تاکید کرد که وضعیت این هواپیما کاملاً قانونی است و توقیف آن را عملیات تبلیغاتی مربوط به تنش‌های میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای‌ خود مرتبط دانست.

خدمه این هواپیما از آن زمان در هتلی در نزدیکی فرودگاه ازیزا بوینس آیرس زندگی می‌کنند و تلفن همراه، تبلت و رایانه شخصی آن‌ها در بازرسی‌های انجام شده توسط پلیس آرژانتین ضبط شد.

ایران و ونزوئلا روابط نزدیکی دارند و در ماه ژوئن برنامه همکاری ۲۰ ساله‌ را امضا کردند. آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور چپ میانه آرژانتین، از تحریم های آمریکا علیه کاراکاس انتقاد کرده است.

بر اساس سند اداره ملی مهاجرت آرژانتین، مقامات این کشور خدمه هواپیما را به دلیل سوء‌ظن در مورد دلیل اعلام شده برای ورود به کشور بازداشت کردند.

توقیف این هواپیما خشم حامیان حزب حاکم را در کاراکاس برانگیخت و آن‌ها برای آزادی آن راهپیمایی‌هایی را برگزار کردند.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی،۱۵ سپنامبر ۲۰۲۲