شادی‌ خیابانی پس از شکست تیم فوتبال جمهوری اسلامی

در پی شکست و حذف تیم فوتبال جمهوری اسلامی از رقابت‌های جام جهانی قطر، شماری از مردم سه‌شنبه شب با حضور و تجمع در خیابان‌ها، در ده‌ها شهر کوچک و بزرگ ایران، شادی و پایکوبی کردند.

حکومت تلاش کرده بود با صرف هزینه کلان و اعزام صدها تماشاگرنما به قطر، تصویری از یک تیم ملی دارای هواداران زیاد به‌نمایش بگذارد. اما تصاویری که از کف خیابان‌های شهرهای ایران به جهان مخابره می‌شود، یک پروژه حکومتی دیگر را نیز در جریان خیزش سراسری مردم ایران با شکست مواجه کرده است.

بر اساس ویدئوها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، بلافاصله پس از شکست یک بر صفر تیم فوتبال جمهوری اسلامی در برابر تیم ملی فوتبال آمریکا، مردم به‌ويژه در استان‌های کردستان، خوزستان، سیستان‌وبلوچستان با حضور در خیابان‌ها، یا با به‌صدار در آوردن بوق خودرو یا پخش موسیقی‌های شاد، از حذف و شکست تیم فوتبال جمهوری اسلامی ستقبال کردند.

بسیاری از ایرانیان فوتبال‌دوست، باتوجه به همراه نشدن این تیم با خيزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، از آن انتقاد کردند.

ویدئوهای پرشماری از شهرهای مختلف استان کردستان، از جمله در مریوان، سقز و سنندج، منتشر شده است که نشان می‌هد شمار زیادی از جوانان ضمن تجمع در خیابان‌ها به‌طور دسته‌جمعی در حال رقص و پایکوبی‌اند.

در سایر شهرهای ایران هم از جمله در تهران، کرج، رشت، زنجان، مشهد، اصفهان، گرگان، اراک هم ویدئوهایی از تجمع و ابراز شادی مردم منتشر شده است.

به‌باور بسیاری از کارشناسان اجتماعی-سیاسی، شادی و پایکوبی بخش قابل ملاحظه‌ای مردم ایران از شکست تیم فوتبال جمهوری اسلامی را باید واکنش معناداری به بهره‌برداری‌های سیاسی-تبلیغاتی حکومت ایران از ورزش قهرمانی، به‌ویژه در میانه سرکوب گسترده معترضان، دانست.

پس از پیروزی هفته گذشته تیم فوتبال جمهوری اسلامی در برابر ولز، انتشار ویدئوهای از شادی و حتی رقص نیروهای سرکوب‌ حکومت ایران روی خودروهای نیروهای یگان ويژه نیروی انتظامی، واکنش‌های داخلی و بین‌المللی گسترده‌ای به‌همراه داشت.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲