یک نوجوان دیگر توسط حکومت اسلامی به قتل رسید، خواهر حمید قره حسنلو از لغو حکم اعدام او خبر داد

اطلاعیه شماره ۲ «مبارزان خراسان مرکزی»

کسانی که به انتظار نتیجه قطعی و آنی یک جنبش رهایی‌بخش هستند، ممکن است دست از پیگیری و تداوم بخشیدن به حرکت انقلابی خود بکشند، ممکن است ناامید شوند و یا حتی ناامیدی را به جامعه تسری دهند.
پیروزی انقلاب و به زیر کشیدن قدرت سرکوب و تبعیض و جنایت، نتیجه‌ی توازنی است که بین نیروهای درگیر در آن برقرار است. هرچند باور داریم مردم و جوانان مبارز ما به بزرگترین دستاورد تلاش‌های آگاهانه‌ی خود یعنی عبور از فرهنگ سیاسی و دینی حکومت ارتجاعی دست یافته‌اند.
معتقد به عمل آگاهانه هستیم، چیزی را به «خود» واگذار نمی‌کنیم، برنامه‌ریزی می‌کنیم، آماده‌‌گی پیدا می‌کنیم و سازماندهی می‌کنیم، اما خوش خیال نیستیم که ندانیم در جنبش‌های اجتماعی الزاما قطعیتی وجود ندارد، فراز و فرودهای جنبش را درک می‌کنیم اما خود را برای خیزش‌های بعدی که بطور قطع به دلیل تجربه و توازن جدید نیروها، موثرتر خواهد بود آماده می‌کنیم.
امید و آگاهی و عمل سازمان‌یافته رمز پیروزی ماست، در جریان مبارزه به کشف روش‌ها دست می‌یابیم.
نخواهیم گذاشت خون‌هایی که در طول تاریخ این دیار به منظور استقرار آزادی و عدالت ریخته شده است ناکام بماند.

نامه زندانی سیاسی مریم اکبری از زندان سمنان خطاب به مردم ایران

در آستانه ورود به چهاردهمین سال حبس، این قصه نیست که می‌خوانید، رنجی خونین از دریچه‌ٔ کوچکِ تنها یک نفر از ۸۵میلیون است.
۸ دی ۱۴۰۱، ۱۳سال تمام است که مرا از سارای ۴ساله و ۲دختر ۱۲ساله‌ام در آن نیمه‌شب زمستانی جدا کردند و بدون خداحافظی از عزیزانم، برای پاره‌ای از توضیحات راهی اوین کردند با وعده مضحک این‌که «صبح پیش بچه‌هایت برمی‌گردی» که از آن روز تاکنون ۱۳سال گذشته است. از ۸دی ۱۳۸۸ تا ۸دی ۱۴۰۱!
این قصه ۴هزار صفحه‌ای نیست، واقعیت عریان زندگی زیر سلطه فاشیست‌هایی است که بر ما تحمیل کردند و ما نخواستیم تن بدهیم.
اگر چه با بند بند وجودم دلم می‌خواست در کنار فرزندانم می‌بودم، کدام مادری نمی‌خواهد؟ اما پشیمان نیستم بلکه مصمم‌تر برای ادامه مسیرم هستم. این را هر بار در هر جلسه بازجویی و بازپرسی رسمی و غیررسمی گفته و از تکرارش خرسندم!…

قیمت دلار، بازار موبایل علاءالدین تعطیل کرد

امروز در حالی که قیمت دلار در بازارهای مالی کشور ساعت به ساعت تغییر می‌کرد، فروشندگان موبایل در بازار موبایل علا‌الدین دست از کار کشیدند.

رسول بداغی از شکنجه در زندان می گوید

رسول بداقی معلم زندانی در یادداشتی به شرایط غیرانسانی و شکنجه های روحی شدید در زندان اشاره کرده و می نویسد:
۱۲۰ روز زیر بمباران توهین، تحقیر، تهمت، دروغ، اتهام و پرونده‌سازی، فحاشی، ارعاب و تهدید، تنهایی و بی خبری، روح و روان ما را تبدیل به زباله‌دانی از پس مانده‌های ذهن مزدوران بیماری کرده بود که گرگ صفت شرف را قی کرده بودند. در عین حال آنچه می‌گفتند برای ما فقط یک شوخی یا تهدید برای عقب نشینی از خواسته‌های به حق فرهنگیان و جامعه و دانش آموزان بیش نبود، غافل از اینکه در این ۱۲۰ روز آنان دنبال سناریوسازی بوده و برای بدبین کردن و تفرقه از هیچ دروغی و از هیچ فریبی کوتاهی نکرده بودند. تصاویر گوناگون و بی ربط به هم بافته بودند، اتهامات سراسر دروغ بسته بودند. غافل از اینکه آنان لوله تفنگ تبلیغات فریبکارانه را به سمت خود گرفته‌اند زیرا ذهن مردم جامعه از این دروغ پردازی‌ها اشباع شده است. در این میان اتهام دروغین گرفتن پول از بیگانگان برای خریدن معترضین خیابانی و خرید سلاح جنگی، شرم‌آورترین توهینی بود که آنان در صدا و سیمای اشغال شده، در حق ما، معلمان و مردم معترض روا داشتند. در پایان همواره بر این افتخار می‌کنم که ایرانی، معلم، پاکدل و پاکدست هستیم و بالاتر اینکه هموطنان و همکاران و همراهانی دارم که دروغ و فریب را از راستی و درستی به روشنی آفتاب دلشان تمیز می‌دهند. (مشروح خبر را در صفحه ی اجتماعی اخبار روز ببینید).

خواهر حمید قره‌‌حسنلو لغو حکم اعدام برادرش را تایید کرد

فاطمه قره‌حسنلو خواهر حمید قره‌حسنلو در گفتگو با اعتمادآنلاین ضمن تایید خبر آزادی برادرش، گفت: «خانواده دکتر صبح امروز از لغو حکم اعدام حمید مطلع شدند. خوشبختانه پس از بررسی اسناد و مدارک مشخص شد که حکم‌محاربه برادرم درست نبوده است و این حکم لغو شد.»
به گزارش اعتمادآنلاین، او در ادامه گفت: «در تلاش هستیم تا بی‌گناهی کامل حمید و همسرش ثابت شود. در حال حاضر حمید راهی زندان خواهد شد و خانواده احتمالا از این پس خواهند توانست با او دیدار کنند.
او درباره احتمال آزادی حمید قره‌حسنلو با قرار وثیقه گفت: «در فاصله‌ای که تا دادگاه بعدی وجود دارد، احتمال آزادی موقت حمید با وثیقه وجود دارد. البته این موارد از احتمالات است و تا زمان تعیین وثیقه نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد. اما ما امیدواریم که حمید با سپردن وثیقه تا زمان صدور حکم نهایی موقتا آزاد شود.»

قتل یک نوجوان دیگر توسط حکومت اسلامی

در شرح این عکس نوشته شده است: ‏قزوین؛ شب ۵ دی، ‎مهرداد ملک ۱۷ساله با خودروی دوست خود در راه خانه بوده که گشت انتظامی به آنها شک می کند و به دنبالشان می رود. خودروی گشت در گل گیر میکند و برای آنکه تعقیب ماشین نیمه تمام نماند بدون هیچ هشداری به سمت ماشین شلیک می کنند. گلوله به مهرداد می خورد و همانجا کشته می شود.

گرامی داشت زنده یاد محمد مرادی

شرح ویدئو: سه شنبه همین که خبر زنده یاد محمد مرادی پخش شد جمعی از دوستان محمد و شهردار لیون با دسته گل و شمع و سخنرانی و….یاد او را گرامی داشتند. متاسفانه همسر کاک محمد از وقتی که خبر مرگ همراهش را شنیده از هوش رفته و در بیمارستان بستری است.

اعتراض مالباختگان در شهرستان بهمئی استان کهکیلویه و بویراحمد

سپیده رشنو به ۵ سال حبس تعلیقی و مجازات های دیگر محکوم شد

سامان رشنو برادر سپیده رشنو از ۵ سال حبس تعلیقی و مجازت های دیگری برای او خبر داد. سپیده رشنو سه ماه پیش از آغاز اعتراضات اخیر در ایران حجاب از سر بر گرفته، دستگیر و شکنجه و مجبور به اعترافات تلویزیونی شد. برادر سپیده نوشته است: «حکم خواهرم سپیده رشنو پس از رفع اتهام «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء» با سه عنوان اتهامی دیگر؛ «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «بی‌حجابی در معابر» قطعی شد: ۵ سال حبس تعلیقی (تعلیقِ مراقبتی)
بعد از اعلام حکم متنی کوتاه از سپیده رشنو که در حساب اینستاگرام وکیل‌اش منتشر شده است:
«آدمی که می‌جنگد، می‌ترسد. سکوت، دیدن حقارتِ هر روزه‌اش، از دست رفتن آزادی و کرامتش، او را بیش از هر چیز دیگری می‌ترساند. آدمی که می‌جنگد، به پیروزی فکر می‌کند. می‌داند که حرفش، رفتارش، زخمی شدنش، اسیر شدن و حتی مرگش، خودِ پیروزی است.
آدمی که می‌جنگد دست از زندگی برنمی‌دارد. نمی‌شود برای زندگی جنگید و دست از زندگی برداشت. آدمی که می‌جنگد، مقاومت می‌کند. گاهی سنگر گرفتن مهم‌تر از سینه سپر کردن است. آدمی که می‌جنگد کودکِ دیروز است. می‌داند اگر خود، طعم آزادی را نچشد، کودکانِ امروز خواهند چشید. آدمی که می‌جنگد می‌داند انقلاب‌ها به طول می‌انجامند، اما شکست نمی‌خورند.»
سپیده رشنو – ۰۶-۱۰-۱۴۰۱ خرم آباد

تازه ترین آمار سازمان حقوق بشر ایران: ۴۷۶ جان‌باخته، ۱۰۰ نفر در خطر اعدام

سازمان حقوق بشر ایران که در اسلو مستقر است، در تازه‌ترین بیانیه خود تعداد جان‌باختگان اعتراض‌های ایران را دست‌کم ۴۷۶ نفر اعلام کرده است. بر اساس این بیانیه، دست‌کم ۶۴ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که ۹ تن از این کودکان دختر بوده‌اند.
بر این اساس، آمار جان‌باختگان از ۲۵ استان مختلف گزارش شده است و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، تهران و مازندران بوده‌اند.
سازمان حقوق بشر ایران همچنین هشدار داده است که دست‌کم ۱۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات هم با خطر صدور یا اجرای حکم اعدام مواجه هستند. این سازمان خواستار «افزایش هزینه سیاسی اعدام‌ها برای جمهوری اسلامی و نجات جان شهروندان معترض شده است.» بنا بر اعلام سازمان حقوق بشر ایران، رقم اعلام شده صرفا مربوط به جان‌باختگان در خیابان‌هاست.

سالروز آغاز قیام دی ماه ۱۳۹۶

در‌ چنین‌ روزی ۷ دی ۱۳۹۶، تظاهرات در اعتراض به گرانی ها علیه دولت وقت حسن روحانی در مشهد برگزار شد که خیلی زود تمام ایران را درنوردید و برای اولین بار شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» از جمعیت شنیده شد.
وسعت تظاهرات به حدی بود که جمعیت حدوداً در ۱۶۰ شهر در طی ۱۰ روز در خیابان‌ها شعار می‌دادند. از عمده ترین شعارها می توان «مردم گدایی می‌کنن، آقا خدایی می‌کنه»، «نان، کار، آزادی»، «دانشجو، کارگر، اتحاد، اتحاد» «مرگ بر دیکتاتور» و «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» را نام برد.
بر طبق آمار‌های رسمی ۵۴ نفر کشته، حدود ۱۰۰ نفر زخمی و بیش از ۵ هزار نفر دستگیر شدند که یکی از بازداشتی‌ها به نام مصطفی صالحی بدون داشتن وکیل اعدام شد و همچنین مهدی صالحی با «تزریق داروی اشتباه» در بیمارستان درگذشت.

اطلاعیه خانواده‌ مصطفی کریم بیگی در سیزدهمین سالگرد جانباختن او

‏امروز سیزدهمین سالگرد مصطفای ماست، هر سال قرار ما مزار مصطفی بود و مراسم و سرود و آغوش مادران و پدران داغدار، حقاً هم آرام میگرفتیم از این حضور دوستان و عزیزانمان.
امسال اما ترجیحمان این بود که اگر کسی میتواند جایی برود به مزار کشته‌شدگان این ماه‌های اخیر برود، امسال بیشتر از‏آنکه بخواهیم صدای مصطفایمان که حالا سیزده سال است زیرخاک آرمیده باشیم مایلیم تا صدای فرزندانمان که در زندان با احکام سنگین و اعدام مواجه هستند باشیم و از شما میخواهیم تا حمایت‌هایتان را از پاره‌های تن ما که در زندانند دریغ نکنید.
خانواده مصطفی کریم‌بیگی – ۶ دی ماه ۱۴۰۱

تلاش برای جدایی دانش آموزان از خیزش زن زندگی آزادی

حکومت در یکی از تازه ترین اقدامات خود تابوت نمادین پیکر شهدای گمنام جنگ را به برخی مدارس برد.
به گزارش شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در پی تشییع تعدادی از شهدای گمنام جنگ ایران و عراق، مدیران برخی مدارس برای دوری دانش آموزان از فضای انقلابی خیزش” زن،زندگی، آزادی” و تلاش برای بقا سیستم آموزشی ایدئولوژیک، پیکر نمادینی از شهدای گمنام را در تابوت به مدرسه آوردند و با برگزاری مراسمی از دانش آموزان خواستند که حضور پررنگی در این مراسم داشته باشند. از آن‌جایی که حاکمیت نگران همراهی دانش آموزان با اعتراضات در سراسر کشور است سیستم آموزشی سعی در تغییر اذهان نوجوانان دارد؛ بنابراین با دستاویز قرار دادن شهدای جنگ سعی در پر کردن این خلا را دارد.
پیش از این، حکومت با هزینه گزاف برای ترویج سرود ایدوئولوژیک “سلام فرمانده” سعی در ترویج نگاه خود را داشت که همراهی بسیاری از دانش آموران با اعتراضات سراسر کشور نشان داد تلاشی بیهوده و شکست خورده است.

ایتالیا سفیر جمهوری اسلامی را در واکنش به سرکوب اعتراضات احضار کرد

وزارت خارجه ایتالیا روز سه‌شنبه ۶ دی ماه اعلام کرد که آنتونیو تاجانی، وزیر خارجه این کشور، سفیر ایران را در اعتراض به واکنش «غیرقابل قبول» جمهوی اسلامی به اعتراضات در ایران احضار کرده است.
این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای گفت که محمدرضا صبوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در رم، برای انجام یک دیدار در روز چهارشنبه فراخوانده شده است.
آنتونیو تاجانی پیش از این سرکوب اعتراضات در ایران را محکوم کرده و آن را «غیرقابل قبول» و «ننگین» خوانده بود. وزیر خارجه ایتالیا همچنین تاکید کرده بود که از مبارزات زنان در ایران دفاع می‌کند.
وی با این حال به تازگی در اظهاراتی خاطرنشان ساخت که دولت جورجیا ملونی، نخست وزیر جدید ایتالیا، قصد دارد که راه را برای دیپلماسی با تهران، به‌ویژه بر سر برنامه هسته‌ای آن باز بگذارد.

برگفته ای از سایت اخبار روز، ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲