در میان بحران اقتصادی؛ دستمزد میلیاردی یک خواننده برای بزرگداشت «مرد میدان»

خبرگزاری ایسنا می‌گوید در سه سال گذشته ۶۱۲ کتاب با کلید واژه «حاج قاسم» و ۵۹۰ کتاب با کلیدواژه‌ «قاسم سلیمانی» منتشر شده است.

جمهوری اسلامی در حالی «کارخانه تولید کتاب» راه انداخته است که اقتصاد نشر با چالش‌های فراوانی مواجه است و بسیاری از ناشران در دوران تعطیلی و توقیف سرگردان هستند.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی می‌گوید آنچه در این روند اتفاق افتاده «کتاب‌سازی و تکرار» است و «هنوز اثر شاخصی در این بین قابل مشاهده نیست.»

شواهد و گزارش‌های منتشرشده در سالهای اخیر نشان می‌دهد پولشویی در نهادهای دولتی و جلب بودجه، از نکاتی است که پشت پرده‌ی این «کتاب‌سازی و تکرار» در جریان است.

بر اساس اعلام رسانه‌ها در مراسم یادبود قاسم سلیمانی نیز که با هزینه‌های بسیار زیاد برگزار شده بود. برای برگزاری کنسرت یک ساعته یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان به خواننده ملقب به«پرواز همای» پرداخت شده است.

بر اساس اعلام ایرنا، این خواننده از مدتها پیش درگیر ضبط آلبوم «سربازنامه» بوده است که به مناسبت سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی از آن رونمایی شد.

قرارداد با افراد نزدیک به حکومت در حوزه موسیقی برای ضبط آلبوم و اجرای سفارشی درحالی است که خبرگزاری ایلنا روز شانزدهم دی‌ماه به نقل از سامان احتشامی، نوازنده پیانو و مدرس موسیقی می‌نویسد: «هنرمندان موسیقی از راه این هنر نمی‌توانند درآمدی کسب کنند زیرا در حال حاضر آلبومی منتشر نمی‌شود و در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط سالی یک بار به صحنه می‌روند در نتیجه این هنر دچار افت شدید شده است.»

هزینه برای ایجاد جایگاه خاص و تکریم وی در دیگر کشورهای جهان هم دنبال شده است و در تازه‌ترین آنها روزنامه ایران با انتشار فیلمی از دیوارنگاره قاسم سلیمانی در ونزوئلا مدعی محبوبیت وی در این کشور شد.

علاوه بر اینها ضمن برگزاری مراسم یادبود برای سلیمانی در تمامی ادارات و دستگاهها و شهرداری‌های کل کشور با متوسط هزینه ۱۰۰ میلیون تومانی برای هر مراسم، امسال اولین اجلاس بین المللی قاسم سلیمانی نیز با ميلياردها تومان بودجه در تهران برگزار شد.

ایرنا در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ به نقل از دبیر این اجلاس بین المللی نوشته است: «همایش سال گذشته به صورت ملی برگزار شد و امسال در قالب بین‌المللی برگزار می شود.»

خبرگزاری فارس نیز روز جمعه ۱۶ دیماه از برگزاری دومین همایش گرامیداشت «یاران سلیمانی» با حضور اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، علیرضا زاکانی شهردار تهران و جمعی از مسئولان در سالن همایش‌های برج میلاد خبر داد.

لازم به ذکر است یکی از دستگاه‌های برگزار کننده مراسم، شهرداری‌های تمام شهرهای کشور هستند که مبالغ سنگینی را برای این کار تخصیص می‌دهند، اما مرور خبرهای کارگری خبرگزاری ایلنا نشان می‌دهد تقریبا تمامی شهرداری‌های شهرهای بزرگ و کوچک کشور معوقات حقوقی دارند و کارگران بخش خدماتی را با چالش مواجه کرده‌اند.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۷ ژانویه ۲۰۲۳