حکم ۲۶ سال زندان برای امیرنصر آزادانی

صبح دوشنبه مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه با انتشار بیانیه‌ای که خبرگزاری‌های حکومت آن را منتشر کردند، خبر از صدور احکام ۶ متهم در پرونده‌ای مرتبط با اعتراضات در استان اصفهان دادند.

بر اساس این گزارش، قوه قضاییه از صدور حکم ۲۶ سال زندان برای امیرنصر آزادانی، فوتبالیستی که در جریان اعتراضان سراسری ماه‌های اخیر بازداشت شده بود خبر داد. بنابر گزارش خبرگزاری‌های رسمی حکومت، امیرنصرآزادانی، متهم ردیف چهارم پرونده‌ای در استان اصفهان، به اتهام عضویت در دسته‌جات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری، برای اتهام اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت به ۵ سال حبس تعزیری و برای اتهام معاونت در محاربه به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

در این پرونده، سه متهم به نام‌های صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی شیخ‌شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی به اتهام آنچه «محاربه» نامیده شده، محکوم به اعدام شدند. جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر ۴ نفر از معترضان بازداشتی را اعدام کرده است.

در این پرونده جابر میرهاشمی از اتهامات تبرئه، اما سهیل جهانگیری، دیگر متهم این پرونده از بابت اتهام اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت داخلی کشور به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

وکلا و حقوقدانان در ماه‌های اخیر بارها نسبت به روند پیگیری پرونده بازداشت شدگان اعتراضات ماه‌های اخیر و رعایت نشدن حداقل استانداردهای دادرسی عادلانه در دادگاه‌های جمهوری اسلامی هشدار دادند و احکام صادره از دادگاه‌های جمهوری اسلامی را فاقد وجاهت قانونی دانستند.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۱۱ ژانویه ۲۰۲۳