تجمع فرهنگیان در تهران و شیراز؛ اعتصاب و اعتراض در بازارها

فرهنگیان در تهران و شیراز تجمع کردند، در بازار بزرگ تهران و پاساژ علاءالدین و چند شهر دیگر بازاریان، اعتصاب کرده و تجمع های اعتراضی تشکیل داده اند. حکومت اسلامی سرکوت احمدی، زندانی سیاسی اهل روانسر را مخفیآنه در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام کرده است.

بهنام محجوبی در زمستان ۹۶ در جریان حوادث گلستان هفتم محله پاسداران تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق ارتباط گیری با سایرین و فراهم ساختن تجمع غیرقانونی” به ۲ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد. بهنام محجوبی ۳۳ ساله شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۹ از زندان به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان لقمان تهران منتقل شد. خانواده او و نهادهای حقوق بشری و فعالان سیاسی بارها درباره وضعیت سلامت او هشدار داده بودند. آقای محجوبی پس از انتقال به بیمارستان لقمان به اغما رفت و سرانجام دوم اسفند ۱۳۹۹ مرگ او به طور رسمی تایید شد.

تجمع فرهنگیان استان فارس در شیراز

انجمن صنفی معلمان فارس خبر داده است در پی تجمع امروز فرهنگیان استان فارس، درب اداره کل آموزش و پرورش فارس توسط صاحبخانه‌های جدید! بسته شد و معلمان اجازه ورود به خانه خود را پیدا نکردند. به گزارش این انجمن نیروهای امنیتی استان فارس در سکوت و همراهی مدیر کل آموزش و پرورش مانع ورود معلمان به محوطه اداره کل شدند. با این وجود تعدادی از همکاران فرهنگی که با بهانه های مختلف و به سختی موفق به حضور در محوطه شده بودند، تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند.
در قطعنامه پایانی این تجمع آمده است: اگر وزارت آموزش و پرورش به خواسته های قانونی معلمان پاسخ ندهد ما باز هم خواهیم آمد. نیروهای امنیتی و اطلاعاتی هم بهتر است پیش از آنکه به کنشگران صنفی فشار بیاورند به سراغ مسئولین آموزش و پرورش بروند. آنها مُسَبِّب اصلی اقدام علیه امنیت ملی هستند. (متن این قطعنامه را در گزارش های خبری امروز اخبار روز بخوانید).

سفره خالی در دستان بازنشستگان فرهنگی!
فرهنگیان بازنشسته دست به تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش در تهران زدند و فریاد «دوز و کلک کافیه، سفره ما خالیه» سردادند. بر اساس گزارش‌های رسیده، معترضان در این تجمع با برخورد خشن و ضرب‌وشتم نیروهای سرکوب مواجه شدند.

اعتصاب و تظاهرات در بازارها

به دنبال فراخوان هایی که در چند روز گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، امروز برخی بازارهای ایران تعطیل و تجمعات اعتراضی شکل گرفت. از جمله بازارهایی که امروز در اعتراض به حکومت تعطیل و در آن ها تجمعات اعتراضی صورت گرفته است، بازار بزرگ تهران، پاساژ علاءالدین و بازار اراک بوده است.

سرکوت احمدی اعدام شد

سحرگاه چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ (۲۲ فوریه ۲۰۲۲۳)، حکم اعدام سرکوت احمدی (آرش) فعال سیاسی اهل روانسر مخفیانه در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه اجرا شد. سرکوت احمدی ۲۹ ساله، فعال سیاسی و عضو سابق حزب کومله کُردستان ایران، ژانویه سال ۲۰۲۱ در حالی که از این حزب جدا شده و قصد عزیمت به اروپا را داشت، در مسیر ترکیه بود، توسط نیروهای حکومتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات کرمانشاه منتقل شد. او بعدها توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اتهام قتل یکی از پرسنل نیروی انتظامی به نام سرگرد حسن ملکی به اعدام محکوم شد.حسن ملکی ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ در مقابل درب منزلش توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد که بعدها گروه “مبارزین پرچم سرخ” مسئولیت آن را بر عهد گرفت. چند روز پس از کشته شدن حسن ملکی دست‌کم ۱۲ نفر از اعضای خانواده سرکوت احمدی فعال سیاسی کُرد از جمله پدر، خواهر، داماد و… که آن زمان در سلیمانیه اقلیم کُردستان بود، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده بودند.
بنابر آخرین گزارش ها پیکر سرکوت احمدی در سه راهی قازانچی (مابین روانسر و کرمانشاه) توسط نیروهای حکومتی ربوده شده است.

در ادامه سلسله دیدارهای حمایتی و همبستگی روز دوشنبه اول اسفند ۱۴۰۱ جمعی از اعضای شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران و فعالین صنفی معلمان با دکتر فرهاد میثمی که به تازگی از زندان آزاد شده، دیدار کردند.

در ادامه سلسله دیدارهای حمایتی و همبستگی روز دوشنبه اول اسفند ۱۴۰۱ جمعی از اعضای شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران و فعالین صنفی فرهنگیان و تعدادی از فعالین اجتماعی به همراه دکتر فرهاد میثمی با مهندس کیوان صمیمی که به تازگی از زندان آزاد شده، دیدار کردند.

حسن حبیبی یکی از شرکت کنندگان در تجمع بروکسل که پلاکاردی در مخالفت با شیخ و شاه در دست داشته است مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به بیمارستان مستقل شد. ضرب و شتم او در مقابل تریبون در هنگام سخنرانی مسیح علینژاد توسط «سکوریتی» تظاهرات صورت گرفته است. در فیلم نشان داده می شود که تعدادی از افراد سکوریتی او را روی زمین می خوابانند و سپس او را از مقابل تریبون دور می کنند.

جان باختن یک زندانی بلوچ به دلیل ضرب و جرح در زندان کرمان

یک زندانی بلوچ که به دلیل ضرب و جرح توسط مسئولین زندان کرمان در کما به سر میبرد، جان خود را از دست داد. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، یک زندانی بلوچ به دلیل ضرب و جرح در زندان کرمان، جان خود را از دست داد. هویت این زندانی بلوچ “پرویز صفاری” فرزند بدل اهل شیرآباد زاهدان عنوان شده است. گفته می شود پرویز به مدت دو سال در زندان کرمان بسر میبرده و در تاریخ ۱۳ بهمن ماه توسط مسئولین زندان مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود. این زندانی بلوچ پس از ضرب و جرح و اصابت جسم سخت به سر توسط مسئولین زندان به بیمارستان افضلی پور منتقل شده و به مدت ۹ روز در کما بسر میبرده است. آقای صفاری به دلیل ضربه ای که به سر وی وارد شده و جراحت ناشی از آن، در ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱ در زندان کرمان جان خود را از دست داده است. پیکر آقای صفاری امروز دوم اسفند ماه ۱۴۰۱ به خانواده وی تحویل داده شده است. از علت بازداشت و چرایی ضرب و جرح وی توسط مسئولین زندان کرمان اطلاعی در دسترس نیست.

برگفته ای از سایت اخبار روز، ۲۳ فوریه ۲۰۲۳