آمریکا شبکه بزرگ شرکت‌های پتروشیمی و کشتیرانی مرتبط با جمهوری اسلامی را تحریم کرد

دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) روز پنجشنبه دوم مارس (۱۱ اسفند) ۶ شرکت و ۲۰ کشتی وابسته به جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

به گزارش وبسایت وزارت خزانه‌داری این شبکه با دور زدن تحریم‌های آمریکا تجارت نفت و پتروشیمی را برای رژیم ایران تسهیل می‌کرد و اقدام به حمل و نقل یا فروش فرآورده‌های نفتی یا پتروشیمی ایران کرده‌ است.

در فهرستی که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرد، اسامی شش شرکت مستقر در ایران، امارات، چین و ویتنام شامل شرکت پتروشیمی بوشهر، شرکت پتروشیمی شیراز، «گلوبال مارین شیپ منیجمنت» در چین، شرکت سهامی گاز و املاک و مستغلات «گلدن لوتوس» در ویتنام، شرکت حمل‌ونقل «شانگهای شوانران» در چین و «سویدیش منیجمنت» در امارات دیده می‌شود.

تحریم‌های روز پنجشنبه در چارچوب یک فرمان اجرایی مربوط به سال ٢۰١٨ وضع شده‌اند که تحریم‌ها علیه بخش‌های نفت، بانکداری، و حمل و نقل جمهوری اسلامی را برمی‌گرداند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در عین حال با صدور یک مجوز کلی، اجازه داده است که معاملات محدود با کشتی‌های تحریم‌شده تا ٢٩ ژوئن ۲۰۲۳ (سوم تیرماه ۱۴۰۲) امکان‌پذیر باشد.

تحریم‌های جدید آمریکا در شرایطی اعمال شده است که مقامات جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند واشنگتن در پشت صحنه از طریق میانجی‌ها برای گفتگو با تهران پیام فرستاده است اما ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه اخیراً تکرار کرد که این ادعاها دروغ است و نمی‌داند به چه علت از سوی مقامات جمهوری اسلامی مطرح می‌شود.

در این میان، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفته «مقامات آمریکایی به دلیل فشارها و مشکلات داخلی هنوز نمی‌توانند یک تصمیم شجاعانه برای بازگشت به برجام بگیرند.».

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۴ مارس۲۰۲۳