پارلمان اتحادیه اروپا با صدور قطعنامه‌ای مسمومیت دانش‌آموزان در ایران را محکوم کرد

قانونگذاران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند تا تحقیقات مستقلی را درباره موج مسمومیت‌هایی که دانش‌آموزان دختر در ایران را درگیر کرده است، انجام دهد.

به گفته رسانه های دولتی و مقامات در ایران، ۱۳ هزار دانش آموز، اکثرا دختر، پس از «مسمومیت‌های مشکوک» بیمار شده‌اند و برخی از سیاستمداران گروه‌های مذهبی مخالف آموزش دختران را مقصر می‌دانند.

پارلمان اتحادیه اروپا در قطعنامه‌ای «این تلاش وحشیانه برای ساکت کردن زنان و دختران در ایران را به شدیدترین وجه محکوم کرد». پارلمان همچنین از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا صدور ویزا، پناهندگی و کمک های اضطراری برای کسانی که باید ایران را ترک کنند، به ویژه برای زنان و دختران، تسهیل کنند.

در همین رابطه، هانا نویمان، از نمایندگان آلمان در پارلمان اتحادیه اروپا در پیامی نوشت که «این قطعنامه خواستار تحقیق بین‌المللی در مورد مسمومیت‌ها؛ اعمال تحریم‌هایی در ارتباط با این مسئله؛ پشتیبانی از شهروندان ایرانی برای دور زدن محاصره اینترنتی؛ و دسترسی راحت‌تر ایرانیان به روادید ورود به اروپا شده است.»

براساس گزارشی که در سایت پارلمان اتحادیه اروپا منتشر شده است، این قطعنامه از هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در مورد ایران می‌خواهد که تحقیقات مستقلی در مورد این حوادث انجام دهد.

این مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس بر خشم عمومی نسبت به مقامات افزوده است. برخی از فعالان سیاسی و اجتماعی، جمهوری اسلامی را به سازماندهی مسومیت‌ها برای انتقام از دختران دانش‌آموز برای پیوستن به تظاهرات‌ها در ماه‌های اخیر متهم کرده‌اند.

این در حالی است که علی خامنه‌ای چند هفته‌ قبل در اظهاراتی ضمن محکوم کردن این مسمومیت‌ها، آن‌را خطایی غیرقابل بخشش خواند و از دستگاه‌های قضایی خواست که کسانی که در آن دست داشته‌اند به اشد مجازات بدون عفو محکوم کنند.

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از گفتگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران خبر داد. آقای بورل در حساب توییتری خود نوشت: «از امیرعبداللهیان خواستنم تا ایران رفتار خود را تغییر دهد، به حقوق بشر احترام بگذارد، به بازداشت شهروندان اتحادیه اروپا پایان دهد و حمایت نظامی خود از روسیه را نیز متوقف کند.»

بورل همچنین در ادامه افزوده که از وزیر خارجه ایران خواسته است تا همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تسریع بخشد.

در مقابل رسانه‌های ایران هم گزارش داده‌اند که امیرعبداللهیان در این گفتگو حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ با اوکراین را «اتهامات بی‌اساس» خوانده و تاکید کرده است که تهران آمادگی دارد برای تحقق صلح میان روسیه و اوکراین تلاش کند. او همچنین اضافه کرده که روابط تهران و آژانس در مسیر درستی قرار دارد.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۱۷ مارس۲۰۲۳