کی‌یف هدف «سنگین‌ترین» حملات با پهپادهای «شاهد» قرار گرفت

نیروی هوایی و مقامات ارشد اوکراین اعلام کردند که پایتخت این کشور بامداد یک‌شنبه، هفتم خرداد، آماج «سنگین‌ترین حملات پهپادی روسیه از آغاز جنگ تاکنون» قرار گرفته است.

اوکراین پهپادهای تهاجمی در حملات این روز را از نوع «شاهد» و محصول جمهوری اسلامی ایران نامید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حملات پهپادی در آستانه برگزاری جشن «روز کی‌یف» رخ داد. این دومین روز ملی پایتخت در ۱۵ ماهی است که از حمله نظامی روسیه به اوکراین سپری شده است.

سرهی پوپکو، مسئول اداره نظامی پایتخت، از امواج حملات پشت سرهم خبر داد و گفت آژیر خطری که سه میلیون نفر ساکن کی‌یف را به رفتن به پناهگاه فرامی‌خواند، در طول پنج ساعت در شهر طنین انداخته بود.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف نیز گفت قطعات لاشه یک پهپاد به روی یک پمپ بنزین در بخش «سولومیانسکی» در غرب شهر افتاد و باعث مرگ یک مرد ۴۱ ساله و زخمی شدن سه تن دیگر شد. او از مردم خواست در پناهگاه بمانند زیرا هنوز احتمال حملات بیشتر در طول این روز وجود دارد.

به بخش‌هایی از محله‌های تاریخی شهر مانند بخش «پچرسکی» آسیب وارد شد. سازه‌هایی وسیع ویران و یک ساختمان غیرمسکونی هفت طبقه در «سولومیانسکی»، که یک مرکز پرتردد حمل‌ونقل ریلی است، آسیب دید.

آندره یرماک، رئیس دفتر رئیس‌جمهور اوکراین، در کانال تلگرامی خود نوشت «تاریخ دیرینه اوکراین یک عامل تحریک‌کننده برای روس‌ها بوده است».

روزهای چهارشنبه و جمعه گذشته نیز ده‌ها پهپاد دیگر، که مقامات اوکراین آن‌ها را هم از مدل «انتحاری» با نام «شاهد» نامیدند، نقاط مختلف اوکراین را هدف قرار داد اما وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که قریب به اتفاق پهپادها را «رهگیری کرده بود».

در آستانه ضدحمله‌ای که منابع غربی از آغاز احتمالی آن از سوی اوکراین علیه روسیه خبر داده بودند، ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به تازگی در سفر به اروپا به رسانه‌های ایتالیا گفت اوکراین «اطلاع دقیق» دارد که روسیه هزار پهپاد دیگر و محموله‌های جدید تسلیحاتی از ایران دریافت کرده است.

به نوشته رویترز، روسیه پس از دو ماه سکوت نسبی در حملات هوایی، این نوع تهاجمات علیه اوکراین را تشدید کرده و این بار، تأسیسات نظامی و مراکز تجهیزات را هدف خود تعیین کرده است.

مقامات اوکراین نیز گفته بودند روسیه در روزهای گذشته حملات در جبهه باخموت در شرق اوکراین را کاهش داده تا قدرت خود را برای حملات دیگر حفظ کند.

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین، روز ششم خرداد به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفت که تاریخ آغاز ضدحمله کشورش علیه روسیه نزدیک شده و هر روز یا یک هفته دیگر ممکن است آغاز شود. او افزود ضدحمله «یک فرصت تاریخی» است که نباید از دست برود و نباید درگرفتن تصمیمات مرتبط با آن، دچار اشتباه شد.

هم‌پیمانان غربی اوکراین در هفته‌های اخیر ارسال تجهیزات نظامی گسترده به اوکراین را شتاب بخشیده‌اند. آمریکا هفته گذشته اعطای یک بسته نظامی دیگر به ارتش اوکراین به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار را تصویب کرد.

در مقابل، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، بامداد هفتم خرداد گفت «زمان تعیین سرنوشت برای روسیه فرا رسیده است». او توضیح بیشتری نداد.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا،۲۸ می۲۰۲۳