موج انتقاد در انتخاب رژیم اسلامی به عنوان یکی از نواب رئیس مجمع عمومی سازمان ملل؛ شرم آور است

در پی انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان یکی از کشورهای نواب رئیس هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، موجی از انتقادها نسبت به این انتخاب، از سوی برخی کشورها و فعالان سیاسی و حقوق بشر به راه افتاد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه، ۱۱ خرداد، رئیس جدید و ۲۱ نواب او و همچنین روسا و اعضای شش کمیته اصلی آن را انتخاب کرد.

پس از انتخاب دنیس فرانسیس از کشور ترینیداد و توباگو به عنوان رئیس هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کشورهای بولیوی، کنگو، استونی، گامبیا، ایسلند، ایران، مالزی، مراکش، هلند، سنگال، سنگاپور، سریلانکا، سورینام، اوگاندا، ازبکستان و زامبیا نیز به عنوان نواب رئیس جدید مجمع انتخاب شدند.

پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز همواره از نواب رئیس مجمع عمومی سازمان ملل هستند.

ماموریت رئیس جدید و کشورهای نایب آن از روز پنجم ماه سپتامبر آغاز می‌شود و به مدت یک سال ادامه خواهد داشت.

علاوه بر این، حیدرعلی بلوجی، دیپلمات جمهوری اسلامی، نیز به عنوان یکی از گزارشگران کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی این مجمع انتخاب شده است.

اما انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان یکی از نواب رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، موجی از انتقادها را به همراه داشته است.

نماینده آمریکا به این انتخاب اعتراض کرد و پیشینه تهران در سرپیچی از تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل، نقض حقوق بشر و صدور تسلیحات و خشونت را یادآور شد.

او گفت: «ایران نمی‌تواند به عنوان یک واسطه صادق در نقش خود به عنوان نایب رئیس مجمع عمومی عمل کند، زیرا بارها و بارها نشان داده که به دنبال تقویت صلح و امنیت جهانی نیست، بلکه علیه آن فعالیت می‌کند.»

نماینده آمریکا تاکید کرد که کشورش به مخالفت با رهبری جمهوری اسلامی در سراسر نظام سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد.

نماینده اسرائیل نیز در موضع‌گیری مشابه اعلام کرد که فعالیت‌های تهران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی است.

او گفت: «ایران بارها اسرائیل را با لفاظی‌های تند ضداسرائیلی و یهودستیزانه تهدید می‌کند. این کاملا غیرقابل قبول است که رهبری یک کشور عضو سازمان ملل، کشور عضو دیگر این سازمان را غده سرطانی خطاب کند و علنا خواستار نابودی آن شود. این نقض آشکار منشور سازمان ملل متحد است.»

هیلِل نویِر، وکیل‌ بین‌المللی حقوق بشر و مدیر سازمان غیردولتی «دیده‌بان سازمان ملل»، نیز در توئیتی در واکنش به انتخاب جمهوری اسلامی نوشت: «این رژیمی است که از تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد سرپیچی می‌کند، حقوق بشر شهروندان خود را زیر پا می‌گذارد و تروریسم را در سراسر جهان دامن می‌زند.»

نازنین بنیادی، از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی هم در توئیتی نوشت که این انتخاب یک «ننگ مطلق» برای سازمان ملل متحد است.

محمد مقیمی وکیل دادگستری نیز در حساب توئیتر خود این انتخاب را «مایه شرمساری» دانست.

اما در مقابل، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد مدعی شد که این اعتراض‌ها مربوط به جلسه مورد بحث مجمع نیست و تهران همواره به عنوان یکی از اعضای موسس سازمان ملل فعالانه در مجمع شرکت داشته است.

او ادعا کرد که برخی از اعضای سازمان ملل متحد از این نهاد «برای پیگیری برنامه‌های سیاسی خود سوءاستفاده می‌کنند».

رسانه‌ها و فعالان حکومتی در ایران نیز از این انتخاب استقبال کردند و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نیز ادعا کرد که این انتخاب «پیروزی دیپلماسی ایران بر آمریکا و حامیانش» است.

انتخاب جمهوری اسلامی به عنوان یکی از نواب رئیس جدید مجمع عمومی سازمان ملل در حالی است که پیشتر انتخاب ایران به عنوان ریاست نماینده جمهوری اسلامی بر مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان ملل موجی از اعتراض‌ها را برانگیخته بود.

دو روز پیش، هیلِل نویِر، وکیل‌ بین‌المللی حقوق بشر و مدیر سازمان غیردولتی «دیده‌بان سازمان ملل»، از ارائه پیش‌نویس یک قطعنامه برای لغو ریاست نماینده جمهوری اسلامی بر این مجمع خبر داد.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا،۲ ژوئن ۲۰۲۳