رونمایی از ده‌ها خودروی جدید اسپرت و الکتریکی در جشنوارهٔ خودروی قطر

نمایشگاه بین‌المللی خودروی ژنو از سال ۱۹۰۵ تاکنون تازه‌ترین‌های خودرو را به نمایش گذاشته است امسال برای نخستین بار در جایی بیرون از سوییس یعنی در قطر برگزار شد.

سی خودروساز مشهور در این نمایشگاه حضور داشتند، ده خودرو برای اولین بار به جهان، و بیست خودرو برای اولین بار به منطقه معرفی می‌شوند.

ساندرو مسکیتا، مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی خودروی ژنو دربارهٔ این طرح می‌گوید:‌ «چالش اول برای ما برگزاری نوعی نمایشگاه پراکنده در شهر بود، چیزی که آن را جشنواره می‌نامیم. چون می‌خواستیم علاوه بر نمایش ثابتِ خودروها نوعی تجربهٔ نمایش در حرکت را هم داشته باشیم.»

«مک‌لارن ۷۵۰ ‌اس» که بناست اوایل زمستان امسال راهی بازار خاورمیانه شود تنها یکی از خودروهای چشم‌گیری بود که به مناسبت گشایش نمایشگاه خودروی ژنو در قطر از آن رونمایی شد. سه اس‌یو‌وی تازهٔ فولکس‌واگن برای اولین بار به خاور میانه آمده‌اند. همچنین مرسدس بنز چندین خودروی تازه احتراقی و برقی را برای نخستین بار در خاورمیانه به نمایش درآورده است.

پیست بین‌المللی اتوموبیل‌رانی لوسیل خانهٔ ورزش‌های موتوری قطر است، و مسئولانش خود را برای برگزاری مسابقات موتورسواری آماده می‌کنند. این پیست به تازگی بازسازی شده و امر الاحمد، مدیرعاملش می‌گوید:‌ «طی سه روز مسابقه ۱۲۶ هزار تماشاچی داشتیم، درحالی‌که مسابقات ۲۰۲۱ ما روزی ۱۵ هزار تماشاچی داشت، و اینها نشان می‌دهد که ورزش‌های موتوری و تماشای‌شان واقعا در قطر محبوبیت پیدا کرده.»

امر الاحمد همچنین معتقد است که همزمانی نمایشگاه ژنو با مسابقات فرمول ۱ قطر، صحنهٔ دوحه را به جشنوارهٔ ورزش‌های موتوری تبدیل کرده و این دو رویداد درواقع مکمل هم بوده‌اند. مسابقات موتورسواری موتوجی‌پی، و قهرمانیِ کارتینگِ خاورمیانه و شمال آفریقا بناست به ترتیب در ماه‌های نوامبر و دسامبر در این پیست برگزار شوند.

فرانک ریندر کِنِکت و همراهانش، برای هماوردطلبی در مسیرپیمایی با ماشین برقی، ۳۴ روزه ۸ هزار کیلومتر راه آمده‌اند و از ۱۲ کشور گذشته‌اند تا خود را با دو ونِ برقیِ فولکس‌واگن از ژنو به دوحه برسانند.

فردریک دربارهٔ این سفر می‌گوید: «باید بر چالش‌ها و موانع زیادی غلبه می‌کردیم. این سفر پر از احساس و هیجان بود، کلی آدم‌های نازنین و مناظر فوق‌العاده دیدیم، درنتیجه خیلی غنی بود، و به‌نوعی از آن سفرها که یک‌بار در عمر پیش می‌آید. »

ماشین‌های برقی روز‌به‌روز در نمایشگاه‌های خودرو بیشتر می‌شوند، و پیش‌بینی می‌شود که فروش‌شان تا سال ۲۰۳۵ بیش از ۱۶ درصد افزایش پیدا کند.

شرکت مواصلات قطر نیز در همکاری با یوتونگِ چین یک مینی‌بوس تمام‌برقی و بدون‌راننده روانهٔ بازار کرده تا گامی درراستای استفاده عموم از خودروهای الکتریکی بردارد.

دیگر سازندگان خودروهای الکتریکی نظیر وین‌فست، لیوسید، لینک اند کو، و اِکسید هم با ارائهٔ مدل‌های تازه در نمایشگاه اخیر بر رقابت این ماشین‌ها دامن زدند.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی،۴ نوامبر ۲۰۲۳