حضور حجاب‌بان‌ها با درخواست وزارت کشور است

دبیر ستاد «امر به معروف و نهی از منکر» تعداد نیروهای حکومتی حجاب‌بان را بیش از ۲۸۵۰ اعلام کرد. قوه قضاییه هم اعلام کرد که از روزنامه اعتماد برای انتشار تصویری از یک بخشنامه «خیلی محرمانه» وزارت کشور در این رابطه اعلام جرم شده است.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پس از انتشار بخشنامه «خیلی محرمانه» وزارت کشور درباره حجاب‌بان‌ها اعلام کرد دادستانی تهران «به دلیل انتشار غیرقانونی سند محرمانه علیه این روزنامه اعلام جرم کرد و پرونده قضایی تشکیل شد».

این روزنامه روز شنبه تصویری از یک بخشنامه «خیلی محرمانه» وزارت کشور در این رابطه را منتشر کرده‌ که نشان می‌دهد حضور این نیروها به درخواست خود وزارت کشور بوده است.

در این بخشنامه که به تاریخ نهم خرداد منتشر شده، خطاب به برخی دستگاه‌های جمهوری اسلامی از جمله شهرداری تهران و شرکت مترو پایتخت آمده: «ورود افراد در وضعیت کشف حجاب به اماکن تحت اشراف دولت منوط به رعایت پوشش قانونی بوده است.»

این بخشنامه می‌افزاید در مراکزی چون ایستگاه‌های مترو باید از ورود مردها به واگن زنان جلوگیری شود و عکسبرداری در همه بخش‌های مترو و داخل واگن‌ها و «تهیه مستندات از متخلفین به صورت فوری» انجام شود.

روزنامه اعتماد نوشت به نظر می‌رسد زمینه قانونی فعالیت‌های حجاب‌بان‌ها در مترو و بسیاری از دستگاه‌های اجرایی، خدماتی و عمومی، مبتنی بر بخشنامه‌ای است که وزارت کشور در خرداد ماه ابلاغ کرده است.

در همین زمینه و طبق گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمدحسین طاهری آکردی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر روز شنبه چهارم آذر گفت: «بر اساس گزارشات رسیده تعداد افراد تذکر لسانی بیش از ۲۸۵۰ نیروی انقلابی و جهادی هستند که فی سبیل‌الله مشغول به فعالیت هستند.»

مقام‌های ایران تاکنون درباره آمار حجاب‌بان‌ها که «تذکر لسانی» می‌دهند، گزارشی ارائه نکرده‌اند و این مقام حکومتی نگفت آمار خود را بر اساس چه منبعی ارائه کرده است.

او افزود بر اساس آخرین گزارشی که دریافت کرده، حجاب‌بان‌ها حدود ۲۰۰ هزار تذکر داده‌اند و به گفته خودشان «مشکل بالای ۹۷ درصد افراد با تذکر اولیه حل شده و به درگیری، مشاجره و… نکشیده است».

به گفته منابع حقوق بشری، آرمیتا گراوند دانش‌آموز نوجوانی که چندی پیش جان باخت، در نتیجه درگیری با نیروهای حجاب‌بان در مترو تهران به کما رفته بود.

طاهری آکردی انتقادهای اخیر درباره حضور حجاب‌بان‌ها در نقاط مختلف شهرهای ایران را زیر سوال برد و گفت: «امر به معروف و نهی از منکر دستور الهی، قرآنی، شرعی و قانونی است. وقتی این‌گونه است، صحبت درباره مجوز داشتن یا نداشتن چه معنایی دارد؟!»

او با دفاع از عملکرد این نیروها خطاب به دستگاه‌های جمهوری اسلامی افزود: «وقتی کار خیر و خوبی در جامعه در حال شکل گرفتن است، باید همه حمایت کنند.»

موضوع حضور نیروهای حکومتی موسوم به «حجاب‌بان‌ها» که ماموریت برخورد با زنان و دختران بدون حجاب اجباری در اماکن مختلف به ویژه ایستگاه‌های مترو را بر عهده دارند، از مدت‌ها پیش توجه رسانه‌ها و فعالان حقوق زنان را به خود جلب کرده است.

پیشتر وبسایت «دیده‌بان ایران» نوشته بود نه شهرداری تهران و نه وزیر کشور مسوولیت این نیروها را گردن نمی‌گیرند و احمد صادقی، عضو شورای شهر تهران، روز دوم آذر گفت اگر حجاب‌بان‌ها نیروی مردمی هستند، بدون مجوز نمی‌توانند در مترو مستقر شوند.

وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی در تازه‌ترین اظهاراتش بار دیگر تاکید کرد که چنین اقدامی نیاز به مجوز ندارد و «وظیفه همگانی» است.

بر اساس گزارش ایرنا، وحیدی روز شنبه گفت: «امر به معروف و نهی از منکر لسانی وظیفه ای همگانی است و دارای مجوز عام و قانونی بوده و نیازی به مجوز خاص ندارد» و «وزارت کشور برابر قانون از آمرین به معروف و ناهیان از منکر حمایت می‌کند.»

علی مجتهد‌زاده حقوقدان، ادعای دولت مبنی بر این که این نیروها نیازی به مجوز ندارند را زیر سوال برده و گفته است: «ما برای کوچک‌ترین کار تشکیلاتی و جمعی در این کشور نیازمند دریافت مجوز در قالب ان‌جی‌او، موسسه، انجمن و غیره هستیم. کار تشکیلاتی این «گروه‌های مردمی» ذیل چه عنوان و سازوکاری تعریف شده است؟»

به گفته این حقوقدان، اولین اثر نامشخص بودن مرجعی که این افراد به آن منتسب هستند یا از آن مجوز گرفته‌اند، نامشخص بودن مسوولیت حقوقی است که به آنها منتسب می‌شود و اگر هر نوع تنشی ایجاد شود، هیچ ارگان جمهوری اسلامی مسئولیت آن را برعهده نخواهد گرفت.

تاکنون جمهوری اسلامی مسئولیت جان باختن کسانی را که به حجاب اجباری معترض بوده‌اند بر عهده نگرفته و در مقابل منتقدان این سیاست را سرکوب کرده است.

با وجود برخوردهای امنیتی و سرکوب‌گرانه از سوی حکومت، مبارزه مدنی زنان مخالف حجاب اجباری ادامه دارد.

بسیاری از آنان می‌گویند از حق خود برای آزادی پوشش صرف‌نظر نمی‌کنند.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۲۷ نوامبر  ۲۰۲۳