پایان آتش‌بس غزه با صدها کشته و زخمی؛ رویترز: اسرائیل طرح ایجاد منطقه حائل را به اعراب داده است

رویترز در گزارشی به نقل از منابع مصری و منطقه‌ای نوشت که اسرائیل به برخی از کشورهای عربی اطلاع داده است که تصمیم دارد پس از پایان جنگ، یک «منطقه حائل» در بخش فلسطینی نوار غزه برای جلوگیری از حملات آینده گروه‌های شبه‌نظامی به خاک خود ایجاد کند.

بنا به این گزارش، اسرائیل طرح‌هایش در این زمینه را به همسایگان خود، مصر و اردن، و همچنین امارات عربی متحده که در سال ۲۰۲۰ مناسبات خود را با تل‌آویو عادی کردند، ارائه کرده است.

سه منبع منطقه‌ای به رویترز گفتند عربستان سعودی که مناسبات عادی با اسرائیل ندارد نیز در جریان طرح‌های تل‌آویو قرار گرفته است.

به گفته یکی از این منابع، اسرائیل خواهان «منطقه حائل» بین غزه و اسرائیل، از شمال این باریکه تا جنوب آن است تا مانع هرگونه «نفوذ یا حمله» حماس و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی فلسطینی به خاک خود شود.

تاکنون هیچ‌یک از کشورهای عربی برای نظارت یا اداره نوار غزه پس از جنگ ابراز تمایل نکرده‌اند.

رویترز در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نوشت واشنگتن به اسرائیل اطلاع داده است که به زودی برای «شهرک‌نشینان افراطی اسرائیلی» که با غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری با خشونت برخورد می‌کنند، ممنوعیت صدور روادید اعمال خواهد کرد.

بنا به این گزارش، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و کابینه جنگی او به آن‌ها اطلاع داده است که واشنگتن اقدام خود را علیه شمار نامعلومی از افراد انجام خواهد داد.

ایلون لوی سخنگوی دولت اسرائیل از اظهار نظر درباره این تصمیم خودداری کرد اما گفت که تل‌آویو قاطعانه هرگونه اوباشگری یا تلاش افراد برای به بازیچه گرفتن قانون مقابله را محکوم می‌کند.

آمار ارائه شده توسط سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که از زمان حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل،‌ حملات روزانه شهرک‌نشینان اسرائیلی به غیرنظامیان فلسطینی در کرانه باختری بیش از دو برابر شده است.

وزارت بهداشت حماس در نوار غزه اعلام کرد که در حملات ارتش اسرائیل که پس از یک هفته آتش‌بس از سر گرفته شد، ۱۷۸ نفر کشته و ۵۸۹ نفر دیگر زخمی شدند.

اولین انفجارها اندکی پس از پایان آتش‌بس ساعت ۵ به وقت گرینویچ در روز جمعه شنیده شد. ارتش اسرائیل می‌گوید در این روز به «بیش از ۲۰۰ هدف تروریستی» حمله کرده است.

تا کنون حدود ۱۵ هزار فلسطینی در غزه در حملات تلافی جویانه ارتش اسرائیل کشته شده‌اند. حدود ۶ هزار نفر از کشته‌شدگان کودک بوده‌اند.

حماس امروز جمعه ۱ دسامبر از کشته شدن سه خبرنگار در باریکه غزه خبر داد که پس از پایان آتش‌بس در حملات اسرائیل جان باختند.

منتصر الصواف، تصویربردار فلسطینی که برای خبرگزاری رسمی ترکیه آناتولی کار می‌کرد یکی از سه روزنامه‌نگار جان باخته است.

اسرائیل از فلسطینی‌های غیرنظامی جنوب باریکه غزه خواسته است تا مناطقی در جنوب این باریکه را ترک کنند.

ارتش اسرائیل پیش‌تر از فلسطینی‌های ساکن در شمال غزه خواسته بود تا برای حفظ امنیت جانشان به جنوب باریکه بروند.

اما جنوب باریکه غزه هم از حملات هوایی ارتش اسرائیل در امان نبوده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل هشدار داده است که ویرانی‌های شمال غزه نباید در جنوب این باریکه تکرار شود. وی در آخرین سفرش به منطقه گفت که اگر قرار است جنگ غزه از سر گرفته شود مرگ و میر فلسطینیان بی‌گناه باید به حداقل برسد.

اسرائیل می‌گوید تمهیدات خود برای به حداقل رساندن تلفات جانی در بین غیرنظامیان غزه را با وزیر خارجه آمریکا در میان گذاشته است.

ایران روز جمعه اسرائیل و ایالات متحده را به از سرگیری جنگ با حماس در نوار غزه پس از آتش بس هفت روزه در این بخش محاصره شده از اراضی فلسطینی متهم کرد و نسبت به «عواقب جدی بازگشت به جنگ» هشدار داد.
وزیر خارجه ایران در پیامی که در شبکه اجتماعی ایکس به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه منتشر شد، آمریکا و اسرائیل را عامل استمرار جنگ و «نسل‌کشتی» در غزه قلمداد کرد.

آقای امیرعبداللهیان همچنین در این پیام تاکید کرد که در حال حاضر راه حلی برای مناقشه جاری در غزه جز استمرار آتش‌بس و ارسال کمک‌های بیشتر بشردوستانه به این منطقه متصور نیست.

وزارت خارجه آلمان می گوید جامعه بین المللی باید تمام تلاش خود را برای تضمین تداوم آتش بس در غزه به خرج دهد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آلمان که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شده همچنین بر تلاش به منظور اطمینان از اینکه حماس تهدیدی برای موجودیت اسرائیل نیست، تاکید شده است.

مسئولان وزارت خارجه آلمان همچنین خلع سلاح حماس را «برای پایان دادن به رنج فلسطینیان و اسرائیلی‌ها» ضروری توصیف کرده‌اند.

این بیانیه می‌افزاید: «البته این بدان معناست که حماس باید سلاح‌های خود را زمین بگذارد. تنها در این صورت می‌توان نسبت به گشایش یک افق سیاسی برای راه حل دو کشوری که تضمین‌کننده امنیت اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها باشد، امیدوار بود.»

آمار به روز شده قربانیان حملات روز پنچشنبه ارتش اسرائیل به غزه پس از پایان یافتن آتش‌بس هفت روزه حکایت از کشته شدن بیش از ۶۰ نفر دارد.

تشکیلات بهداشتی حماس در غزه همچنین اعلام کرد که ده‌ها غیرنظامی نیز در پی این حملات مجروح شده‌اند.

شبکه خبری الجزیره پیش‌تر در گزارشی به نقل از مقامات غزه شمار کشته‌شدگان را بیش از ۵۰ نفر اعلام کرده و گفته بود که دست کم ۱۵ نفر از قربانیان در پی حملات اسرائیل به منازل مسکونی در محله شجاعیه جان باختند.

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه از سرگیری درگیری‌ها و حملات در نوار غزه را «فاجعه‌بار» خواند.

این مسئول سازمان ملل در بیانیه‌ای تاکید کرد: «از همه طرف‌ها و همه کشورهای ذی‌نفوذ می‌خواهم فوراً تلاش‌های خود را برای برقراری آتش‌بس مضاعف کنند.»

وی همچنین اظهارات و مواضع مقامات اسرائیلی در خصوص گسترش و تشدید حملات به غزه را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد.

سخنگوی دولت اسرائیل روز جمعه پس از شروع مجدد درگیری‌ها در نوار غزه وعده داد که حماس «مهلک‌ترین ضربه و سخت‌ترین شکست» را متحمل شود.

ایلان لوی در گفتگو با خبرنگاران، حماس را به عدم ارائه فهرست تازه گروگان‌ها برای آزادی در روز جمعه و نیز شلیک راکت به سوی اسرائیل متهم کرد و گفت: «حماس اکنون باید در انتظار سخت‌ترین ضربه باشد.»

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲ دسامبر ۲۰۲۳