کاخ سفید: دولت بایدن تاکنون ۵۵ تحریم جداگانه علیه ایران اعمال کرده‌ است

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، تاکید کرد که دولت جو بایدن برنامه‌ای برای کاهش یا لغو تحریم‌های ایران ندارد، بلکه اقدامات بیشتری برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی انجام خواهد داد.

جان کربی این اظهارات را روز سه‌شنبه هشتم اسفند در خصوص تحریم‌های اعمال شده علیه جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران مطرح کرد.

این مقام کاخ سفید در ادامه گفت که تحریم های روز سه‌شنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا در راستای مقابله با شبکه تامین مالی «اقدامات تروریستی و مختل کردن اقدامات حوثی‌ها علیه کشتی‌رانی» در آبراه‌های بین‌المللی است.

جان کربی تصریح کرد٬ در هماهنگی با بریتانیا، تحریم‌هایی علیه محمدرضا فلاح‌زاده، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به دلیل نقش او در عملیات شبه‌نظامیان حوثی و انتقال تجهیزات به یمن اعمال شد.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت: «دولت بایدن (از زمان روی کار آمدن) تاکنون بیش از ۵۵ تحریم جداگانه علیه (حکومت) ایران اعمال کرده است که به وسیله آنها بیش از ۵۵۰ فرد و نهاد هدف قرار گرفته شده‌اند.»

به گفته جان کربی٬‌ این تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقض حقوق بشر، گروگانگیری، تولید موشک و پهپاد، و برنامه‌های هسته‌ای این کشور اعمال شده‌اند.

این مقام کاخ سفید در ادامه تصریح کرد که دولت جو بایدن برنامه‌ای برای لغو، معافیت یا هر گونه تخفیف تحریم‌های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ندارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه علاوه بر جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، اعلام کرد نام دو شرکت ثبت‌شده در هنگ کنگ و جزایر مارشال را در فهرست تحریم‌های خود گنجانده و دو کشتی باری را که یکی از آنها حدود ۱۰۰ میلیون دلار کالا به چین حمل کرده بود، تحریم کرده است.

دو شرکت دیگر نیز که توسط همین کشتی و به نیابت از وزارت دفاع ایران کالاها را به شرکت‌های چینی می‌رسانند، به فهرست تحریم‌های این وزارتخانه پیوستند.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۸ فوریه ۲۰۲۴