هفتاد و پنج سال حبس برای پانزده شهروند بهائی زن در اصفهان؛ اتهام: فعالیت تبلیغی و آموزشی

خبرگزاری هرانا اعلام کرد دادگاه انقلاب اصفهان ۱۵ شهروند را به اتهام «ترویج» آئین بهائیت و «مشارکت در انجام فعالیت تبلیغی و آموزشی انحرافی مغایر با شرع اسلام» مجموعا به ۷۵ سال حبس، ۷۵۰ میلیون تومان جزای نقدی و ممنوعیت خروج از کشور و محرومیتهای اجتماعی محکوم کرده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران این شهروندان بهائی را ساکن بهارستان اصفهان و آنها را مژگان پورشفیع اردستانی، نسرین خادمی قهقرخی، آزیتا رضوانی‌خواه، شعله آشوری، مژده بهامین، بشری مطهر، سارا شکیب، سمیرا شکیب، رویا آزادخوش، نوشین همت، شورانگیز بهامین، ساناز راسته، مریم خورسندی، فیروزه راستی نژاد و فرخنده رضوان‌پی، معرفی و تصریح کرد که حکم آنها روز پنجشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ماه، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان صادر و به این شهروندان ابلاغ شده است.

براساس حکم صادره، این پانزده شهروند بهائی که همه آنها زن هستند، تنها به اتهام «فعالیت آموزشی و تبلیغی مغایر با شرع اسلام»، هر کدام به ۵ سال حبس، پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی، پنج سال محرومیت از خدمات اجتماعی و دو سال منع خروج از کشور محکوم شده‌اند.

این شهروندان که بیست فروردین ۱۴۰۳ با کیفرخواست اتهامی «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و «مشارکت در انجام فعالیت تبلیغی و آموزشی انحرافی مغایر با شرع اسلام» روبرو شده بودند در تاریخ دوازدهم اردیبهشت به دادگاه احضار شدند.

از میان این شهروندان، رویا آزادخوش، آزیتا رضوانی خواه،سارا شکیب، ساناز راسته، شعله آشوری، شورانگیز بهامین، فیروزه راستی نژاد، مریم خورسندی، مژگان پورشفیع، نسرین خادمی و نوشین همت در سال ۱۴۰۰ بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شدند.

همچنین پیشتر منازل مژده بهامین، فرخنده رضوان‌پی، بشری مطهر و سمیرا شکیب مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته بود.

بر اساس گزارش منابع غیررسمی، در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی جمهوری اسلامی فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و دین زرتشت را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

دیده‌بان حقوق بشر ۱۳ فروردین با انتشار گزارشی، اقدامات جمهوری اسلامی در آزار و اذیت بهائیان در ایران را «جنایت علیه بشریت» توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یک روز بعد در همین ارتباط به صدای آمریکا گفت: «رهبری جمهوری اسلامی همچنان به حقوق اقلیت‌ها، از جمله بهائیان، بی‌اعتنا است و به همین علت کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد این اقدامات را نشانه‌ سیاست آزار و اذیت سیستماتیک می‌دانند.»

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۱۸ می ۲۰۲۴