کوروش جلیل بازداشت شد

روز جمعه چهارم خردادماه، کوروش جلیل، شهروند اهل یاسوج توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آقای جلیل ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “روز گذشته کوروش جلیل توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.”
کوروش جلیل در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ همزمان با تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در یاسوج، در ارتباط با این پرونده بازداشت و سپس به زندان یاسوج منتقل شد. این شهروند چندی بعد از بابت اتهامات فوق تفهیم و با تودیع وثیقه از زندان یاسوج آزاد شد.

بهمن ماه سال گذشته، قرار مجرمیت این شهروند در پرونده ای دیگر از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغى علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی از طریق فعالیت در بستر فضای مجازی اینستاگرام”، “تحریک مردم به اعمال خشونت آمیز از طریق بارگذاری پست دعوت به تجمع و اغتشاش در فضای مجازی اینستاگرام”، “توهین به مقام معظم رهبری از طریق فضای مجازی اینستاگرام”، “توهین به امام خمینی از طریق فضای مجازی اینستاگرام” و “توهین به مقدسات اسلام از جمله توهین به قران کریم – توهین به کعبه مسلمین توهین به پیامبر مکرم اسلام و سایر امامان از طریق فضای مجازی اینستاگرام” توسط شعبه هفتم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان یاسوج صادر شد.

جلسه رسیدگی به اتهامات آقای جلیل به همراه پنج تن دیگر در اواخر اسفندماه سال گذشته، در دادگاه انقلاب یاسوج برگزار شد.

کوروش جلیل، شهروند اهل یاسوج، فرزند اردشیر و متولد ۱۳۶۰، پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و برخوردهای قضایی را داشته است.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۲۶ می ۲۰۲۴