عراق فعالیت بانک ملی ایران در این کشور را محدود کرد

به گزارش سایت رادیو فرانسه (آر اف آی)، بانک مرکزی عراق فعالیت‌های شعبه‌های بانک ملی ایران در شهرهای این کشور را محدود کرد. بگفتۀ محسن امین زارع، معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک ملی ایران، تلاش مقامات ایرانی در ماه‌های گذشته برای رفع این محدودیت به نتیجه نرسیده است. مسئولان بانک ملی ایران می‌گویند این محدودیت‌ها به درخواست آمریکا برقرار گردیده است. مقامات عراق هر چند مخالفت اصولی خود را با تحریم‌های آمریکا ابراز کرده‌اند، اما همواره تاکید کرده‌اند که برای حفظ منافع کشور خود، ناگزیر به اجرای آن هستند.

محدودیت فعالیت شعبه‌های بانک ملی ایران در عراق از تابستان سال گذشته آغاز شده و با پافشاری مقامات عراق تا کنون تداوم یافته است. است. محسن امین زارع، معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک ملی ایران، که روز چهارشنبه ١٠ مهر/ ٢ اکتبر در یک نشست اقتصادی در دانشگاه فردوسی مشهد سخن می‌گفت، اظهار داشت که این بانک «در عراق سه شعبه در نجف، بغداد و بصره» دارد که بگفتۀ او «اکنون چند وقتی است بانک مرکزی عراق با فشار آمریکایی‌ها فعالیت‌های این شعب را محدود کرده است.

او گفت بانک مرکزی عراق «فردی را در [هر] شعبه بانک ملی مستقر کرده و جلوی بسیاری از کارهای ما را گرفتند». معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک ملی ایران تاکید کرد که «در این پنج شش ماه به دنبال حل این مشکل هستیم اما به نتیجه نرسیدیم». او خواستار دخالت مجلس در این زمینه شد و گفت «باید ظرفیتی از طرف مجلس ایجاد شود تا این کار غیرقانونی و غیرمنطقی طرف عراقی را حل کنیم تا در این شرایط تحریم که سه چهار میلیارد دلار صادرات غیر نفتی» به عراق داریم، از درآمد آن بهره‌مند شویم.

بانک مرکزی عراق در تابستان سال گذشته در نامه‌هایی به دیگر بانک‌های این کشور اعلام کرده بود که «از این پس با بانک‌های ایرانی با دلار معامله نکنند». در پی این تصمیم مقامات بانکی ایران تلاش کردند در این زمینه به توافقی با عراق دست یابند، اما منذر عبدرالقادر الشیخلی، نایب رییس بانک مرکزی عراق در نامۀ رسمی دیگری به کلیۀ بانک‌های عراقی تاکید کرد که بر اساس «دستور شورای مدیریت بانک مرکزی ممنوعیت معامله با دلار با بانک‌های ایرانی باید تداوم یابد».

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در زمان صدور بخش‌نامه بانک مرکزی این کشور دربارۀ محدودیت معامله با بانک‌های ایران، گفته بود که عراق مخالف وضع تحریم علیه ایران است اما بغداد به منظور حمایت از ملت عراق به این تحریم‌ها پای‌بند خواهد بود.