دسترسی به داروهای پیشگیری از ایدز در آمریکا، بدون نسخه

به گزارش سی ان ان، این داروها شامل PrEP و PEP، هر دو به جلوگیری از ابتلا به اچ آی وی کمک می‌کنند. سازمان غیرانتفاعی Equality California اعلام کرده که ایالت کالیفرنیا برای اولین بار در آمریکا به داروسازان اجازه می‌دهد داروها را بدون تجویز پزشک، در دسترس بیماران قرار دهند.

PrEP یک قرص روزانه برای کسانی است که اچ آی وی منفی هستند و به آنها در کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می‌کند. در حالی که PEP برای افرادی کاربرد دارد که احتمالا در معرض ویروس اچ آی وی هستند. بیماران اکنون اجازه دارند تا ۶۰ روز این داروها را بدون نسخه خریداری کنند و بعد از اتمام این مدت، برای ادامه مصرف نیاز به تجویز پزشک دارند.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، استفاده از PrEP از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ تقریباً ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. بیش از یک سوم افرادی که در معرض خطر ابتلا به HIV هستند، اکنون با استفاده از این دارو محافظت می‌شوند. همچنین ۴۲ درصد از همجنس‌گرایان مرد سفیدپوست، از مصرف این دارو خبر داده‌اند. گفته می‌شور که PrEP با نرخ موفقیت حدود ۹۹ درصد، از فرد در برابر ویروس HIV محافظت می‌کند. PrEP در چندین کشور در سراسر دنیا (اعم از فرانسه، نروژ، ایالات متحده آمریکا، کانادا، کنیا، تایلند، و آفریقای جنوبی) موجود است، اما هنوز در ایران در دسترس نیست.
منبع سایت رادیو صدای آلمان