ابوبکر بغدادی که بود؟

ابوبکر بغدادی که چهل و هشت سال داشت، برای نخستین بار در پنجم ژوئیۀ ٢٠١٤ در مسجدی در موصل در ملاءعام ظاهر شد و موجودیت خلافت اسلامی سوریه و عراق را اعلام کرد.

او که پیش از آن، در مقام روحانی، در استان دیالۀ عراق، نماز جماعت برگزار می‌کرد، بالای یک منبر گفت: “من به عنوان رهبر و مسئول (ولی) شما تعیین شده‌ام اما بهتر از شما نیستم. اگر به من حق می‌دهید، یاری‌ام کنید و اگر می‌پندارید که در اشتباه هستم، من را به راه راست هدایت کنید”.

بغدادی در سال ۲۰۱۴ سرزمینی را تقریباً به وسعت کشور اردن، با شش میلیون جمعیت، به ضرب کشتار، آدم‌دزدی، باج‌گیری و وحشت افکنی تصرف کرده بود.

لشکر او در راه بغداد، چهارهزار مسلسل سنگین و شش هلیکوپتر آمریکایی به غنیمت گرفت و علاوه بر اینها مبلغ ٤٣٠ میلیون دلار پول نقد هم از بانک مرکزی موصل دزدید.

در آغاز شکل‌گیری داعش رژیم بشار اسد از رویارویی مستقیم با آن پرهیز می‌کرد اما حملات سنگین و بسیار خشن این گروه به چند پایگاه نظامی سوریه، نظر سران ارتش را عوض کرد. به دنبال آن، نیروهای دولتی سوریه در شمال و شرق کشور به مواضع داعش حمله بردند.

همچنین داعش فعالیت خود را به بیرون از مرزهای عراق و سوریه گسترش داد و حملاتی تروریستی در اروپا، آمریکا، آفریقا و حتی ایران انجام داد.

ابوبکر بغدادی در این سالها، تنها با انتشار نوارهای صوتی و ویدئوئی نشان داد که همچنان در قید حیات است.

بغدادی در ماه آوریل گذشته، پس از ۵ سال برای نخستین بار در ویدئوئی ظاهر شد و درباره مسائل روز مثل نبرد باغوز، تظاهرات الجزایر و کنار رفتن عمرالبشیر سخن گفت.

او در این ویدئو «مقاومت» و «عزم» جهادگرایان در باغوز را مورد ستایش قرار داد و به هواداران خود وعده داد که سقوط سرزمین تحت کنترل داعش، پایان اقدامات این گروه نیست. ابوبکر بغدادی تاکید کرد که داعش «عملیات خود را دنبال می‌کند» و از سوی همه کشته شدگان در باغوز «انتقام خود را خواهد گرفت».

او همچنین به رهبران کشورهای جهان هشدار داده بود که «یک نبرد دراز مدت» در پیش است.

در این سال‌ها آمریکا بارها تلاش کرد که بغدادی را به قتل برساند. حتی گاهی اخبار تایید نشده ای از مرگ او منتشر می شد. واشنگتن نیز برای اطلاعاتی که می‌توانست منجر به دستگیری وی شود ٢۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

در ماه‌های اخیر همزمان با اخبار درباره بازسازی داعش و جذب پیکارجو برای این تشکیلات، حدس و گمان‌هایی درباره اوضاع نامساعد سلامتی بغدادی منتشر شده بود.

در تابستان گذشته برخی رسانه‌ها خبر دادند که ابوبکر بغدادی، فرماندهی داعش را به عبدالله قرداش یک افسر سابق ارتش عراق در دوران صدام حسین واگذار کرده است. عبدالله قرداش به همراه بغدادی در سال ۲۰۰۳ توسط نیروهای آمریکایی به اتهام ارتباط با القاعده در زندان بصره زندانی شد و گفته می‌شود که آن دو در زندان به یکدیگر نزدیک شده بودند.

منبع: سایت رادیو فرانسه (آر اف آی)