برگزاری نشست اقتصادی “داووس صحرا” در ریاض عربستان

ناصر اعتمادی ژورنالیست سرشناس در یادداشت کوتاهی در سایت رادیو فرانسه به نشست اقتصادی “داووس صحرا” پرداخته است که در زیر می‌خوانید.

عربستان سعودی از امروز سه شنبه بیست و نهم اکتبر اجلاس سه روزۀ اقتصادی معروف به “داووس صحرا” را با حضور مقامات ارشد آمریکا، رؤسای جمهوری و رهبران کشورهای خارجی و همچنین مسئولان ارشد شرکت های بزرگ بین‌المللی در ریاض آغاز کرد.

بیش از سیصد نماینده از سی کشور جهان در نشست سالانۀ “ابتکار سرمایه گذاری آینده” شرکت دارند. به گفتۀ برگزارکنندگان این نشست بیش از شش هزار نفر از مقامات و نمایندگان مختلف کشورها و شرکت های جهان در نشست اقتصادی ریاض حضور دارند. به گفتۀ مقامات ریاض، هدف از برگزاری این نشست معرفی عربستان به عنوان اقتصادی پویا و جذاب برای سرمایه گذاری های خارجی است.

یکی از مقامات صنایع انرژی هند به خبرگزاری فرانسه گفته است که او بیست سال است به عربستان سفر می کند اما مشاهدات وی طی سال های گذشته حاکی از آن است که این کشور تغییرات بزرگی را پشت سر می نهد.

جرارد کوشنر، مشاور و داماد رئیس جمهوری آمریکا که در عین حال از نزدیکان ولیعهد عربستان به شمار می رود در کنار وزرای امور خارجه و خزانه داری آمریکا در نشست ریاض حضور می یابد. نخست وزیر هند، رئیس جمهوری برزیل، پادشاه اردن و برخی از رهبران کشورهای آفریقایی و همچنین رؤسای صندوق های مالی و سرمایه گذاری کویت، روسیه، سنگاپور و امارات و مدیران عامل گروه های “بلکاستون” و “سافت بانک” از جمله شرکت کنندگان در نشست “داووس صحرا” هستند.

نشست مشابه سال گذشته در ریاض به دلیل همزمانی آن با قتل جمال قاشقجی روزنامه نگار ناراضی سعودی در کنسول‌گری عربستان در استانبول با شکست روبرو شد. بسیاری از رهبران جهان و رؤسای شرکت های خارجی به دلیل دست داشتن سرویس های امنیتی عربستان و به ویژه ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، در این قتل از شرکت در آن نشست خودداری کردند.
منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه (آر اف آی)، ۲۹-۱۰-۲۰۱۹