حضور دوباره سربازان آمریکایی در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه

صدای آلمان (دویچه وله) در سایت خود به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشته است که امروز پنجشنبه نهم آبان (۳۱ اکتبر) پنج خودروی نظامی با پرچم آمریکا در نواحی مرزی ترکیه و سوریه در نزدیکی روستای قحطانیه (به کردی: تربه سبیه) واقع در شرق قامشلی گشت‌زنی می‌کرده‌اند. منبع وابسته به نیروهای دموکراتیک سوریه به رویترز گفت، به نظر نمی‌رسد که این گشت‌زنی مأموریتی یک باره بوده باشد.

قرار است فردا جمعه نیروهای نظامی روسیه و ترکیه در این منطقه مرزی گشت‌زنی مشترک خود را برای کنترل و اطمینان از عقب‌نشینی نیروهای کرد آغاز کنند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن نیز اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در نظر داشته‌اند حضور خود در مناطق شرقی نوار مرزی ترکیه و سوریه را حفظ کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اوایل ماه جاری میلادی اکتبر تصمیم خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه را اعلام کرد. این نیروها تا آن هنگام مؤتلف شبه‌نظامیان کرد موسوم به “یگان‌های مدافع خلق (YPG)” در مبارزه با گره تروریستی “دولت اسلامی” (داعش سابق) بودند.

پس از اعلام این تصمیم توسط ترامپ، ارتش ترکیه به همراه شبه‌نظامیان سوری مؤتلف خود روز ۱۷ مهرماه گذشته حمله به نیروهای کرد را آغاز کرد که به تسخیر یک نوار مرزی میان تل ابیض و رأس‌العین به دست آنان انجامید.

آنکارا نیروهای اکثرا کرد “یگان‌های مدافع خلق” را شاخه سوری حزب ممنوع‌شده کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) میداند و آن را به عنوان گروهی تروریستی طبقه‌بندی می‌کند. منطقه خودگردان تحت کنترل کردها در شمال سوریه در واکنش به حمله ترکیه، دست کمک به سوی ارتش بشار اسد دراز کرد. ارتش سوریه نیز با اعزام واحدهای نظامی به شمال این کشور، برای نخستین بار پس از حدود هفت سال در مناطق کردنشین حضور یافت.

پس از گذشت بیش از یک هفته از حمله ترکیه به شمال سوریه، آنکارا و واشنگتن بر سر آتش‌بس در این مناطق به توافق رسیدند تا زمینه‌های عقب‌نشینی “یگان‌های مدافع خلق” را از مناطق کردنشین فراهم کنند. سپس ترکیه با روسیه نیز بر سر گشت‌زنی مشترک برای نظارت و کنترل بر عقب‌نشینی کردها توافق کرد.