برچیدن عوارض گمرکی واردات بین چین و آمریکا

چین و آمریکا بر سر حذف مقررات عوارض گمرکی بر واردات از یکدیگر به توافق رسیدند. مقررات مربوطه در مورد نرخ‌هائی است که در چند ماه اخیر برای عواض واردات توسط دو کشور گذاشته شده اند. این موضوع توسط وزیر تجارت چین اعلام شده است.

اما اینکه کدام عوارض در نخستین گام حذف می‌شوند هنوز روشن نیست و دوطرف هنوز باید در مورد آن به توافق برسند. این موضوع خود یکی ار پاراگراف‌های مهم تفاهم‌نامه تجاری بین دو کشور خواهد بود که هم اکنون مذاکره کنندگان مشغول تدوین آن هستند. چین و ایالات متحده امیدوارند این امر را در چند هفته آینده به پایان رسانند.

چنانچه آمریکا تائید کند که دو کشور مقررات عوارض گمرکی را حذف کنند، معنی آن گام مهمی است که دو کشور در جهت پایان دادن به جنگ تجاری برخواهند داشت. مهمترین درخواست چین که موضوع مجادله طولانی با واشینگتن می‌باشد برداشتن جربمه هائی است که در زمان دونالد ترامپ مقرر شده اند.

رئیس جمهور آمریکا برای رسیدن به اهداف اقتصادی آمریکا در اوائل سال پیش با قرار دادن نرخ‌های جدید برای عوارض گمرکی فشار تازه ای بر چین وارد آورد. به نظر دونالد ترامپ چین مقدار کمی از محصولات تولید شده در آمریکا را وارد می‌کند. همچنین او می‌خواهد که چین به کمپانی‌های خارجی اجازه دهد آرادانه وارد بازار چین شده و مجبور نباشند با شرکت‌های چینی همکاری کنند. آقای ترامپ باور دارد که چین از این راه به تکنولوژی دست پیدا می‌کند.

در حال حاضر محصولات چینی که وارد آمریکا می‌شوند هنوز مشمول عوارض و نرخهای گمرکی جدید آمریکا هستند. در مقابل پکن نیز با گذاشتن نرخه‌های جدید بر عوارض واردات از امریکا واکنش نشان داد.

ترجمه و تنظیم از خبرگاه
منبع: خبرگراری ANP (هلند)، منتشر شده در روزنامه Het Parool – هفتم نوامبر ٢٠١٩