بازداشت و سپس اخراج بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط حکومت اسلامی ایران

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۵ آبان به نقل از چند دیپلمات «آشنا» با کار آژانس انرژی اتمی سازمان ملل نوشته است که یک بازرس زن این آژانس هفته گذشته در سایت هسته‌ای نطنز برای مدت کوتاهی بازداشت شده و مدارک مسافرتی او نیز توقیف شده است.

یکی از مامورین رژیم ایران با تأیید جلوگیری از ورود یک بازرس آژانس به سایت غنی‌سازی نطنز، دلیل این اقدام را نگرانی از به همراه داشتن «مواد مشکوک» توسط فرد یاد شده عنوان کرد.

منابع خبری مورد استناد رویترز به این خبرگزاری گفته بودند که این موضوع با آن که در دستور کار شورای حکام قرار ندارد، در نشست روز پنجشنبه هر چند به صورت گذرا مطرح خواهد شد.

سازمان انرژی اتمی رژیم ایران نیز روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی لغو پذیرش این بازرس، وی با ناتمام گذاشتن ماموریت خود ایران را به مقصد وین ترک کرد. اتحادیه اروپا نیز در واکنشی به این رویداد آن را نگران کننده خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نماینده اتحادیه اروپا در شورای حکام سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در نشست اضطراری روز پنجشنبه این شورا در وین، پایتخت اتریش درباره این اقدام ایران گفت: «ما از اتفاقی که برای یک بازرس آژانس انرژی اتمی [در ایران] افتاده، بسیار نگرانیم و از حکومت ایران می‌خواهیم تا در چهارچوب تعهداتش اجازه دهد بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظایف خود را انجام دهند.»

ماجرای بازداشت بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام گام چهارم ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی و آغاز گازدهی به سایت هسته‌ای فردو خبرساز شده است.

منبع سایت یورونیوز، ۷/۱۱/۲۰۱۹
تنظیم از خبرگاه