هر حرکت اجتماعی گسترده و پیش‌بینی نشده در ایران می‌تواند طومار نظام اسلامی را در هم بپیچد

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران پنج‌شنبه شب ۲۳ آبان / ۱۴ نوامبر اعلام کرد که قیمت بنزین آزاد سه برابر خواهد گردید. بر اساس این خبر هر لیتر بنزین معمولی به قیمت ۳ هزار تومان و هر لیتر بنزین سوپر به قیمت ۳۵۰۰ تومان فروخته خواهد شد.

مردم ایران از صبح جمعه ۲۴ آبان / ۱۵ نوامبر در بسیاری از شهرهای کشور از جمله در تهران و بویژه در نواحی غربی و جنوبی به سه برابر شدن قیمت بنزین شدیداً اعتراض می‌کنند.

بانک ملی بهبهان در همان شب به آتش کشیده شد. در سیرجان یک نفر کشته شد و معترضین حداقل یک پمپ بنزین این شهر را آتش زدند.

خبرگزاری رویترز از قول یک ﻣﺳﺆول بلندپایه عراقی و یک دیپلمات ایرانی خبر داد که به دنبال اعتراضات مردم ایران، عراق به درخواست جمهوری اسلامی از روز شنبه ۱۶ نوامبر / ۲۵ آبان مرز شلمچه را که زائران و مسافران دو کشور از آن تردد می‌کنند تا اطلاع ثانوی بسته است.

به همین مناسبت تورج اتابکی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین الملل مقیم هلند، در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه می‌گوید که تظاهرات و اعتراضات مردم در گوشه و کنار جهان از جمله در عراق و لبنان در ترغیب مردم ایران به ابراز نارضایتی خود ﻣﺆثر بوده است. به گفته او، جمهوری اسلامی از همزمانی اعتراضات مردم لبنان، عراق و ایران نگران است چون قادر نیست هر سه آنها را کنترل کند.

تورج اتابکی می‌افزاید که هیچیک از جناح‌های حکومت چه اصلاح طلب چه اصولگرا در ۲۴ ساعت گذشته از سیه‌روزی مردم و حق اعتراض آنان صحبتی نکرده‌اند چراکه می‌دانند هر حرکت اجتماعی گسترده و پیشبینی نشده می‌تواند طومار نظام اسلامی را در هم بپیچد.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه (آر اف آی)