اقدام قضایی در ایران علیه اموال برخی کارمندان شبکه ایران اینترنشنال

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران، روز سه‌شنبه، پنجم آذر، گزارش داد که برخی از کارمندان «کلیدی و موثر» شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال «با محدودیت‌های قضایی و حقوقی در مورد اموال خود مواجه شده‌اند». به گزارش راديو فردا، این اقدام قوه قضاییه جمهوری اسلامی در پی اعتراضات گسترده‌ای رخ می‌دهد که در پی افزایش قیمت بنزین در ایران به راه افتاد.
با توجه به سابقه اعمال چنین محدودیت‌هایی از طرف حکومت در ایران، به احتمال زیاد منظور خبرگزاری میزان این است که اعضای مدنظر در این شبکه ممنوع‌المعامله شده‌اند. مرداد سال ۱۳۹۶ نیز قوه قضاییه ایران بیش از ۱۵۰ نفر را که در بخش فارسی بی‌بی‌سی به فعالیت مشغول بودند یا پیشتر در این رسانه فعالیت می‌کردند ممنوع‌المعامله کرد.

خبرگزاری میزان اعضای شبکه ایران‌اینترنشنال را بر اساس گزارش وزارت اطلاعات به «برهم زدن امنیت کشور، تشویق و تحریک اشرار، ساماندهی اقدامات تروریستی، اقداماتی با ماهیت براندازانه و تجزیه‌طلبانه و حمایت همه‌جانبه از اشرار» متهم کرده است.

شبکه ایران اینترنشنال که از اردیبهشت سال ۹۶ فعالیت خود را شروع کرد، در جریان اعتراض‌های اخیر ایران در کنار سایر رسانه‌های فارسی‌زبان و خارجی به پوشش رویدادهای مربوط به این اعتراض‌ها مشغول بوده است. این شبکه تلویزیونی ساعت پخش زنده بیشتری نسبت به سایر شبکه‌های تلویزیونی دارد و از این نظر پوشش خبری بیشتری در رویدادهای اعتراضی اخیر ایران داشت.

سابقه یک شکایت

خبرگزاری میزان همچنین در گزارش خود نوشته است که «اقدامات بین‌المللی» هم در مورد این شبکه انجام شده است. به نظر می‌رسد منظور این خبرگزاری شکایت حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران {رژيم اسلامی} در بریتانیا از این شبکه باشد. بعیدی‌نژاد در توییتی که روز جمعه اول آذر منتشر کرد، از شکایت حکومت ایران از شبکه‌های تلویزیونی «BBC فارسی، ایران اینترنشنال و من و تو» خبر داد. او این شبکه‌های تلویزیونی را به «تحریف مغرضانه» و «دعوت به خشونت گسترده علیه نهادهای مدنی» متهم کرد. سفیر ایران {رژيم اسلامی} در بریتانیا در توییت خود از «دعوت به خشونت» توسط این رسانه‌ها نمونه‌ای ارائه نکرده، ولی نوشت که شکایت رسمی ایران {رژيم اسلامی} به آفکام، نهاد ناظر بر عملکرد رسانه‌ها در بریتانیا، ارسال شده است.

بر اساس اطلاعات منتشره در وبسایت آفکام، این نهاد اصولا به مسائل مربوط به سرویس جهانی بی‌بی‌سی ورود نمی‌کند ولی سابقه رسیدگی به یک شکایت علیه ایران اینترنشنال را بر عهده دارد. این شکایت نیز مهرماه سال ۹۷ توسط بعیدی‌نژاد مطرح شد. او علت شکایت ایران را مصاحبه این شبکه با سخنگوی گروهی موسوم به «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» عنوان کرده بود که به گفته وی، یک «گروه تروریستی» است.

با این حال، فروردین امسال آفکام شکایت سفارت ایران {رژيم اسلامی} در این کشور از شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال را وارد ندانست و اعلام کرد که این شبکه از قوانین رسانه‌ها در بریتانیا تخطی نکرده است.