بریتانیا: سلیمانی «تهدیدی برای منطقه» بود | اتحادیه اروپا ظریف را به بروکسل فراخواند

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، در حالی‌که از قاسم سلیمانی با عنوان یک “تهدید برای منطقه” نام می‌برد، تهران را به خروج از انزوا و عدم تلاش برای افزایش تنش در منطقه فراخواند. رییس سیاست خارجی بریتانیا، این اظهارات را پس از گفتگو با نخست‌وزیر و رییس‌جمهوری عراق بیان کرد. وی قرار است برای گفتگوهای بیشتر با همتای آمریکایی خود به واشنگتن سفر کند. همزمان، اتحادیه اروپا، محمدجواد ظریف، را به منظور انجام مذاکرات بیشتر بر سر تنش‌های فزاینده در خاورمیانه به بروکسل فراخواند.

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز یکشنبه ۵ ژانویه/۱۵ دی، در گفتگو با شبکه خبری “اسکای نیوز”، تاکید کرد: آمریکا “حق دفاع” در برابر قاسم سلیمانی، “تهدید بزرگ” برای خاورمیانه را داشت. او در عین حال خاطرنشان کرد: افزایش تنش‌ها در منطقه می‌تواند به خطری جدی تبدیل شود.

رییس سیاست خارجی بریتانیا، افزود: ما شرایطی را که دو طرف (ایران و آمریکا) درگیر آن هستند، به خوبی درک می‌کنیم اما افزایش تنش‌ها، می‌تواند به خطری جدی تبدیل شود و ما اکنون خواستار کاهش تنش‌ها و برقراری ثبات در منطقه هستیم.

دومینیک راب متذکر شد: در چنین شرایطی است لازم است تا راهی باز شود که بتواند ایران را از انزوای جهانی خارج سازد.

وزیر امور خارجه بریتانیا، با بیان اینکه در پی بحران شدید در خاورمیانه با نخست وزیر و رییس‌جمهوری عراق گفتگو کرده، از دیدار خود در روزهای آینده با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به منظور گفتگو بر سر بحران در خاورمیانه خبر داد.

مایک پمپئو، روز گذشته، گفته بود که خود با بسیاری از دولت‌های اروپایی تماس گرفته و طرح آمریکا برای کشتن قاسم سلیمانی را توضیح داده اما آنها در این مورد “آن‎چنان مفید” بودند.

دومینیک راب در ادامه گفتگو با شبکه خبری اسکای نیوز در واکنش به این موضوع که بوریس جانسون بدلیل تعطیلات هنوز درباره مرگ قاسم سلیمانی هیچ اظهارنظری نکرده است، گفت: در طی تعطیلات سال جدید میلادی، در خصوص اوضاع در خاورمیانه، بطور مرتب با بوریس جانسون، نخستوزیر بریتانیا، در تماس بوده‌ام.

همچنین، وزیر امور خارجه بریتانیا، در مورد وضعیت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، گفت: سرنوشت او در راس نگرانی‌های ما قرار دارد. او رفتار سخت‌گیرانه رژیم ایران با زندانی‌های دوتابعیتی را محکوم کرد.

همزمان اتحادیه اروپا، روز یکشنبه ۵ ژانویه/۱۵ دی، اعلام کرد که از محمدجواد ظریف دعوت کرده تا به منظور انجام مذاکره با مقامات ارشد اتحادیه اروپا در راستای کاستن از تنش‌ها درمنطقه خاورمیانه به بروکسل سفر کند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه، ۵ ژانویه ۲۰۲۰
تصویر، دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا