طرح حمله تروریستی به ۱۰ مسجد در ۱۰ ایالت آلمان خنثی شد

پلیس آلمان از کشف یک گروه تروریستی راست‌گرا خبر داده است. ۱۲ نفر در ارتباط با این گروه در شهرهای مختلف آلمان دستگیر شده‌اند. این گروه تصمیم داشته به طور همزمان به نمازگزاران در ۱۰ مسجد در ۱۰ ایالت آلمان حمله کند.

رسانه‌های آلمان خبر از کشف یک گروه تروریستی راست‌گرا در این کشور داده‌اند. برنامه تروریستی این گروه برای حمله همزمان به چندین مسجد در شهرهای مختلف آلمان خنثی شده است. در جریان تفتیش منازل اعضای این گروه که اعضای آن همگی شهروندان آلمان هستند، سلاح‌های گرم و از جمله مسلسل‌های دست ساز و نارنجک کشف شده است.

سایت وابسته به فرستنده خبری “انتیوی” خبر از دستگیری عده‌ای در ارتباط با یک برنامه تروریستی در آلمان داده است. این خبر، در رسانه‌های دیگر آلمان، از جمله در “اشپیگل” و روزنامه‌های “دی ولت” و “کلنراشتادت انتسایگر” نیز بازتاب یافته است.

گفته می‌شود که اعضای این گروه بارها درباره اجرای برنامه تروریستی خود گرد هم آمده بودند. این در حالی است که پلیس آلمان مدت‌ها پیش به این گروه مشکوک شده و مکالمات آنها شنود می‌شده است. افزون بر آن، یک مامور پلیس نیز به این گروه نفوذ کرده و اطلاعات را در اختیار مقامات امنیتی آلمان قرار می‌داده است.

حمله به نمازگزاران

برنامه این گروه تروریستی، حمله همزمان به نمازگزاران در ۱۰ مسجد در ۱۰ ایالت آلمان بوده است. این گروه برای انجام این کار تدارکاتی را نیز فراهم کرده بود.

در همین ارتباط پلیس آلمان اقدام به دستگیری ۱۲ نفر کرده است. گفته می‌شود که چهار نفر از افراد دستگیر شده از اعضای اصلی این گروه بوده و هشت نفر دیگر نیز وظیفه پشتیبانی و تامین مالی فعالیت این گروه و تهیه سلاح را برعهده داشته‌اند.

این گروه حمله به مساجد را برا اساس الگوی حمله به مساجد شهر کرایست چرچ نیوزلند در ۱۵ مارس ۲۰۱۹ طراحی کرده بود. هدف از این اقدام متزلزل کردن نظم اجتماعی در آلمان و ایجاد یک جنگ داخلی بین مسلمانان و مسیحیان در این کشور بوده است.

سردسته این گروه تروریستی، فردی به نام ورنر اس. بوده است. این فرد ۵۳ ساله هفته گذشته در نشست اعضای این گروه جزئیات مربوط به حمله به مساجد را با آنها در میان گذاشته بود.

این افراد در شبکه‌های اجتماعی نیز علیه مسلمانان و همچنین علیه نیروهای ضد فاشسیت در آلمان مطالبی منتشر کرده بودند.

باید یادآور شد که مسلسل دست‌ساز کشف شده در تفتیش منازل اعضای این گروه تروریستی مانند همان سلاحی است که فرد مهاجم به مرکز نیایش یهودیان در شهر هاله آلمان استفاده کرده بود.

روزنامه “ولت ام زونتاگ” در گزارش خود درباره کشف این گروه تروریستی اعلام کرده است که این گروه با گروه “سربازان اودین” در ارتباط بوده‌اند. گروه راستگرای “سربازان اودین” در سال ۲۰۱۵ در فنلاند شکل گرفته است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۷ فوریه ۲۰۲۰