میزان رضایت پناهندگان و مهاجران از زندگی در آلمان

اکثر پناهندگان و مهاجرانی که در یک نظرسنجی در آلمان شرکت کرده‌اند، احساس می‌کنند که شهروندان این کشور با آغوش باز از آنها استقبال کرده‌اند. بیشترین نگرانی پناهندگان، عدم اطمینان از بهبود وضعیت اقتصادی‌شان در آینده است.

اداره رسیدگی به امور مهاجران و پناهندگان آلمان (بامف) از سال ۲۰۱۶ به بعد از افرادی که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ به آلمان مهاجرت کرده‌اند، نظرسنجی می‌کند.

بر اساس آخرین نظرسنجی این اداره که در سال ۲۰۱۸ صورت گرفته و نتایج آن روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) منتشر شد، سه‌چهارم این پناهندگان و مهاجران از رفتار آلمانی‌ها این برداشت را دارند که آنها با آغوش باز از پناهجویان و مهاجران استقبال می‌کنند.

این حس در بین زنان قوی‌تر بوده است تا در بین مردان.

مهاجران و پناهندگانی که به پرسش‌های بامف پاسخ داده‌اند، کمتر از شهروندان آلمانی نسبت به بیگانه‌ستیزی در آلمان احساس نگرانی می‌کنند.

زبان آلمانی و وضعیت اقتصادی

در این نظرسنجی پرسش‌هایی در باره اوضاع عمومی و اقتصادی پناهندگان و مهاجران و همچنین تسلط به زبان آلمانی مطرح می‌شود.

۸۵ درصد از پرسش شوندگان گفته‌اند که در دوره‌های آموزش زبان آلمانی شرکت کرده‌اند. افرادی که زبان آلمانی نیاموخته‌اند حدود پنج درصد هستند.

به گفته نینا روتر، کارشناس بامف، پناهجویان در مجموع از زندگی در آلمان راضی هستند. او تاکید می‌کند که بهداشت، کسب اجازه اقامت، یافتن مسکن مناسب و میزان ارتباط با شهروندان آلمانی از مهمترین عواملی هستند که باعث بروز این حس رضایت می‌شوند. زوج‌ها، با فرزند یا بی‌فرزند، بیش از افراد مجرد احساس رضایت می‌کنند.

آنچه باعث نگرانی اکثر پرسش شوندگان می‌شود، عدم اطمینان آنها از بهبود وضعیت اقتصادی است.

بامف در نظرسنجی‌ها به این نتیجه رسیده است که اکثر پرسش شوندگان با وجود رضایت نسبی از اوضاع، تلاش می‌کنند که وضعیت خود را بهبود ببخشند و در زمینه شغلی ترقی کنند.

بامف در سال ۲۰۱۶ نظر حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر پناهنده و مهاجر را جویا شده است، در سال ۲۰۱۷ نظر بیش از پنج هزار و ۶۰۰ نفر و در سال ۲۰۱۸ نظر نزدیک به چهار هزار و ۳۰۰ نفر را.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۸ فوریه ۲۰۲۰