ممنوعیت پروازهای ایران به آلمان به دلیل عدم انجام کنترل‌های بهداشتی از سوی رژیم ایران

دولت آلمان پس از یک ماه تعلل سرانجام روز چهارشنبه اول آوریل، ١٣ فروردین تصمیم نهائی خود را در زمینه ممنوعیت پروازهای ایران به آلمان اعلام کرد. این خبر در پایان کنفرانس اینترنتی رهبران سیاسی آلمان، از سوی وزیر بهداری این کشور به آگاهی افکار عمومی رسید.

وزیر بهداری آلمان هنگام اعلام خبر ممنوعیت پروازهای ایران به آلمان دلیل تاخیر طولانی این تصمیم را که پس از ورود هزاران مسافر از ایران به فرودگاه‌های آلمان اتخاذ شده‌است، توضیح نداد. اما دولت آلمان درباره دلیل این تصمیم به مسئولان فرودگاه‌ها گفته است که بررسی‌های انجام شده نشان داده که ایران به تعهدات خود در زمینه کنترل بهداشتی مسافران درست عمل نمی‌کند.

براساس اطلاعات یکی از مسئولان فرودگاه کلن آلمان، ممنوعیت به ایران ایر محدود نمی‌شود، بلکه هر هواپیمائی را که از ایران پرواز کرده باشد در بر می‌گیرد.

ایران ایر تا روز چهارشنبه این هفته، سه پرواز هفتگی به فرانکفورت و یک پرواز به کلن داشت. با این چهار پرواز به گفته یکی از کارکنان فرودگاه کلن دست کم ٨٠٠ مسافر از ایران وارد آلمان می‌شدند.

نکته پرسش برانگیز در هفته‌های اخیر به ویژه این بود که چرا در حالی که لوفت هانزا همه پروازهای خود به ایران را در تاریخ دوم مارس قطع کرده بود پروازهای ایران به آلمان ادامه داشت و حتی مسافران ایرانی بدون کنترل بهداشتی وارد خاک آلمان می‌شدند؟ لوفت هانزا اعلام کرده است که تا پایان آوریل هیچ پروازی به ایران و بالعکس نخواهد داشت.

مسئولان آلمانی در پاسخ به این پرسش که حتی از سوی نمایندگان مجلس نیز مطرح شد توضیح دادند که دولت ایران متعهد شده است ضمن رعایت مقررات بهداشتی هواپیماها، همه مسافران را بدون استثنا مورد معاینه قرار دهد و حرارت بدن آنها را پیش از ورود به هواپیما بسنجد تا اگر کسی مشکوک بود، از پرواز او جلوگیری شود.

به رغم این توضیحات، همزمان با اوج گرفتن بیماری کرونا و افزایش میزان مرگ و میر ناشی از آن در ایران، چند مورد ابتلا به کرونا در میان مسافران وارد شده از ایران مشاهده شد و اعتراض‌ها شدت یافت تا این که روز ١٨ مارس وزیر بهداری آلمان اعلام کرد مشغول رایزنی با کارشناسان است و ممنوعیت پروازهای ایران را در دست بررسی دارد.

دولت آلمان به مسئولان فرودگاه‌ها گفته است که این تصمیم از آن رو اتخاذ شده است که بر اساس بررسی‌های انجام شده ایران به تعهدات خود در کنترل بهداشتی مسافران بدرستی عمل نمی‌کند.

برخی از کارکنان فرودگاه کلن در عین حال معتقدند آلمان به این دلیل در مورد ممنوعیت پروازهای ایران تعلل کرده که در شرایط توقف پروازهای لوفت هانزا، آلمانی‌های حاضر در ایران امکانی برای بازگشت به کشور خود داشته باشند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳ آوریل ۲۰۲۰