چشم‌انداز فعالیت شبکه یک تلویزیون آلمان در ایران پس از تهدید و ارعاب از جانب دستگاه‌های امنیتی رژیم ایران

تهدید و ارعاب از جانب دستگاه‌های امنیتی ایران باعث تغییر مدیر دفتر شبکه یک تلویزیون آلمان در تهران شد. جانشین او در ترکیه اقامت خواهد داشت و تنها برای تهیه گزارش به ایران سفر خواهد کرد.

روز شنبه، ۲۰ اردیبهشت (نهم ماه مه) سرویس خبری کلیسای پروتستان آلمان(epd) گزارش داد که شبکه اول تلویزیون آلمان (ARD) تغییراتی در برنامه‌ریزی‌های خود برای گزارش‌گری از تهران انجام داده است. مسولیت تهیه گزارش از ایران تا اواخر آوریل سال جاری به عهده ناتالی امیری، از خبرنگاران برجسته آلمان بود.

او ریاست دفتر رادیوتلویزیون ایالت بایرن (BR) در تهران را به‌عهده داشت و چون BR وابسته به شبکه اول تلویزیون آلمان است، امیری گزارش‌گر اصلی این شبکه به‌شمار می‌رفت. از این پس سرپرستی دفتر تهران که به عنوان زیرمجموعه نمایندگی شبکه اول تلویزیون آلمان در ترکیه رده‌بندی شده، به‌عهده مدیر این نمایندگی، خانم کاتارینا ویلینگر خواهد بود. ویلینگر در استانبول مستقر است و فقط برای تهیه گزارش به تهران سفر خواهد کرد.

برخوردهای ناهنجار با خبرنگاران در جمهوری اسلامی

ناتالی امیری که در یک خانواده ایرانی/آلمانی زاده شده، از سال ۲۰۰۷ به عنوان خبرنگار برای شبکه یک سراسری آلمان (ARD) از ایران گزارش تهیه می‌کرد و از سال ۲۰۱۵ مدیریت دفتر این شبکه در تهران را عهده‌دار شد. او روز ۳۰ آوریل در توییتی از پایان فعالیتش در ایران خبر داد و نوشت: «در حال حاضر سفر به ایران برای من بسیار خطرناک است.»

امیری سپس در گفتگو با رسانه‌های آلمانی فاش ساخت که در ایران همیشه تحت نظارت کامل و در خطر بوده است و به دلیل شرایط حساس فعلی، وزارت امور خارجه آلمان توصیه کرده است که فعلا به ایران بازنگردد.

این روزنامه‌نگار پرکار از برخوردهای ناهنجار دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی سخن گفت و اینکه در زندان بوده و بارها بازجویی شده است. در یکی از موارد، در اتاق هتلی در تهران توسط یک گروه هشت نفره ماموران امنیتی مرد بازجویی شده است.

در این بازجویی از جمله به او گفته بودند: «میدانی که اینجا چه اتفاقی برای خبرنگاران می‌افتد، ممکن است راننده کامیون یک‌باره از مسیر خود منحرف شود و تو را زیر بگیرد.» امیری که تجربه فعالیت خبرنگاری در کشورهای گوناگون را دارد، می‌گوید هیچ کشوری در این زمینه با ایران قابل‌مقایسه نیست.

خبرنگار ۴۲ ساله در سال‌های اخیر به عنوان گرداننده برنامه‌های گوناگون، از جمله برنامه پربیننده «آیینه جهان»، در شبکه یک تلویزیون آلمان ظاهر شده و چند بار هم موفق به کسب جایزه شده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به ربان فارسی، ۹ می ۲۰۲۰
نصویر ناتالی امیری، گزارش‌گر صدای آلمان