داستان دنباله دار حذف ۴ صفر از واحد پول ایران ادامه دارد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان امروز شنبه در گفتگو با خبرنگاران از عدم تایید حذف صفر از پول ملی خبر داد و گفت : «در جلساتی که با همتی رئیس‌کل بانک مرکزی پیرامون لایحه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین‌المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم.»

عباسعلی کدخدایی گفت: «لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در جلسات شورای نگهبان بررسی شد و در تبصره یک این طرح تعهداتی در برابر صندوق بین المللی پول ایجاد شده بود که شورای نگهبان اعلام کرد این تعهدات به روشنی مطرح شود و دارای ابهام است.» او تصریح کرد: «در جلساتی که با آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی پیرامون لایحه حذف چهار صفر داشتیم، ابهامات نسبت به تعهدات به صندوق بین المللی پول رفع نشد و این ابهامات را به مجلس اعلام کردیم و پس از رفع ابهامات درباره آن اعلام نظر می کنیم.»

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه قبل از انتخابات اخیر و پس از انتخابات افرادی شورای نگهبان را به نقض قانون متهم کردند، گفت: «از این آسیب‌ها زیاد دیده‌ایم. دوستانی که رای نمی‌آورند آن را مطرح می کنند و ما توجه به آن نداریم. آنچه مهم است اجرای قانون است. ما بحث شکایتی را نداریم البته اگر توهین باشد حق را محفوظ می دانیم که اقدام قانونی را انجام دهیم.»

یادآور می شویم که نمایندگان مجلس دهم در روز ۱۵ اردیبهشت و روزهای آخر این مجلس پس از کش و قوس‌های شش ماهه به دولت اجازه دادند چهار صفر از پول ملی را حذف کرده و واحد پول ملی را از ریال به تومان تبدیل کند. این مصوبه سپس برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شد.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز که در زمان بررسی فوریت این لایحه، نتیجه حذف چهارصفر از پول ملی را کاهش هزینه‌ها عنوان کرده بود، در مقام دفاع از این لایحه دولت گفت که هدف راحت‌تر شدن کار برای مردم است تا بتوانند اسکناس‌ها با واحد پولی جدید را در امور بازرگانی و مالی خود به نحو احسن استفاده کند؛ اقدامی که نتیجه آن کاهش حجم اسکناس و وارد شدن مسکوکات به چرخه اقتصادی است. همتی در آن هنگام همچنین به موضوع افت حیثیت پول ملی با مقایسه‌ای با ارز خارجی اشاره داشت و اینکه کاهش کارایی پول ملی، نتیجه تورم انباشته شده در پنج دهه اخیر است. او همچنین قول داد که دوران گذار زودتر از موعد قانونی انجام شود.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰