تقدیر کنگره جهانی یهودیان از پارلمان اتریش برای ممنوعیت حزب‌الله

رونالد استیون لاودر، رئیس کنگره جهانی یهودیان، امروز یکشنبه، ۱۱ خرداد (۳۱ مه) در رابطه با ممنوعیت فعالیت حزب‌الله لبنان در اتریش و وابستگی این گروه سیاسی ـ نظامی به جمهوری اسلامی ایران موضع‌گیری کرد.

به اعتقاد او، مصوبه پارلمان اتریش «گواه تعهد غیرقابل انکار اتریش به کشور اسرائیل و آگاهی دولت این کشور از خطری واقعی است که ایران و نماینده آن حزب‌الله همچنان برای امنیت همه شهروندان (…) به‌ویژه جامعه یهودیان در سراسر جهان ایجاد می‌کنند».

پارلمان اتریش روز گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن دولت موظف است «در چهار چوب قانون اساسی برای مقابله قاطعانه با فعالیت‌های تروریستی و جنایت‌کارانه هواداران حزب‌الله در اتریش اقدامات مناسب و مؤثری انجام دهد.» در این راستا به “فعالیت‌های حزب‌الله در زمینه پول‌شویی” اشاره شده است.

سفیر پیشین ایالات متحده در اتریش به نمایندگی از کنگره جهانی یهودیان از اتحادیه اروپا خواست تا در رابطه با حزب‌الله، اتریش را الگوی خود قرار دهد.

“بزرگترین حامی تروریسم”
لاودر حزب‌الله لبنان را “یکی از بدترین سازمان‌های تروریستی” نامید که به گفته او، “به نیابت از بزرگترین حامی تروریسم در جهان، یعنی ایران” عمل می‌کند.

او گفت: «این نه اغراق‌آمیز است و نه نظر شخصی (من). ایران و رهبر معنوی آن آیت‌الله خامنه‌ای همواره قصد خود را برای حذف اسرائیل از نقشه جهان به روشنی بیان كرده‌اند و این هفته هم بر آن تاکید ورزیدند».

رهبر رژیم جمهوری اسلامی در روز قدس اظهار داشت که با “طلوع انقلاب اسلامی در ایران، فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین” آغاز شده است. خامنه‌ای کشور و دولت اسرائیل را با کرونا مقایسه کرد و گفت: «امروز کرونا یک واقعیت است و همه انسان‌های باشعور، مبارزه با آن را واجب می‌دانند. ویروس دیرپای صهیونیسم بی‌گمان از این پس دیری نمی‌پاید و به همت و ایمان و غیرت جوانان از این منطقه ریشه‌کن خواهد شد.»

جایگاه حزب‌الله در دیگر کشورهای اروپایی
اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی شاخه نظامی حزب‌الله لبنان را یک سازمان تروریستی اعلام کرد. پیشتر هلند و بریتانیا بدون تمایز قائل شدن بین شاخه نظامی، سیاسی و اجتماعی حزب‌الله، آن را یک سازمان تروریستی ارزیابی کرده بودند.

وزارت کشور آلمان هم روز ۳۰ آوریل سال جاری فعالیت حزب‌الله و چهار انجمن نزدیک به این سازمان در آلمان را ممنوع اعلام کرد. این ممنوعیت شامل همه فعالیت‌های سیاسی، مالی و تبلیغاتی برای حزب‌الله است.

این اقدام دولت آلمان با واکنش شدید مقام‌های رژیم جمهوری اسلامی مواجه شد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۳۱ ماه مه ۲۰۲۰
تصویر: رونالد استیون لاودر، رئیس کنگره جهانی یهودیان