به نظر می‌رسد اینستاگرام در گسترش اخبار از توییتر پیشی بگیرد

طبق یافته‌های یک گزارش جدید، از آن جا که جوانان برای اطلاع از تازه‌ترین رویدادها به رسانه‌های اجتماعی مراجعه می‌کنند، سال آینده اینستاگرام در پخش اخبار از توییتر پیشی خواهد گرفت.

آخرین مشاهدات از «مؤسسه دیجیتال رویترز در گزارش خبر» نشان می‌دهد تغییرات جدیدی در شکل ارتباط‌گیری مردم با داستان‌های خبری و سازمان‌هایی که آنها را بررسی و گزارش می‌دهند، به وجود خواهد آمد.

طبق این گزارش اعتماد و ارتباط با منابع سنتی خبر رو به افول است، به ویژه در قشر جوان. آنها هرچه بیشتر به سمت پایگاه‌های رسانه‌ای متنوع در حرکت‌اند و این شامل شبکه‌های اجتماعی هم می‌شود.

موسسه رویترز شرح می‌دهد که این نکته نشان‌گر آن است که بسیاری از مردم اخبار را از شیوه‌ای کاملا متفاوت در سایت‌های این رسانه اجتماعی به دست می‌آورند. برنامه‌هایی مثل شیوه جدیدی که اینستاگرام در«استوری‌ها» ارائه می‌دهد و ویدیوهای کوتاهی که به مردم این امکان را می‌دهند تا به جای رویدادها، محتواهای تصویری بیشتری را جستجو کنند.

این گزارش نشان می دهد، در حال حاضر ۱۱ درصد افراد در گروه‌های سنی مختلف از اینستاگرام استفاده می‌کنند که تاکنون تقریبا به اندازه استفاده از توییتر بوده و به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۲۱ از آن پیشی بگیرد.

بسیاری از مردم به طور عمومی از اینستاگرام بیشتر از توییتر استفاده می‌کنند، اما نسبت کمی از آنها برای به دست آوردن خبر به آن مراجعه می‌کنند. این موضوع در مورد سایر شبکه‌های اجتماعی جدیدتر مثل اسنپ‌چت هم صدق می‌کند.

به جز اینستاگرام غالب مردم برای به دست آوردن خبرهای خود در شبکه‌های اجتماعی هنوز به فیسبوک مراجعه می‌کنند و شواهد حاکی است ۳۶ درصد افراد از آن برای دست‌یابی به رویدادها استفاده می‌کنند. یوتیوب با ۲۱ درصد در جایگاه دوم قرار گرفته و واتس‌اپ هم ۱۶ درصد در ارتباط با خبر مورد استفاده قرار گرفته است.

این گزارش تاکید می‌کند که بسیاری از این راه‌های ارتباطی در زمان بحران ویروس کرونا، صداقت خود را حفظ کردند. ثابت شده که اینستاگرام و اسنپ‌چت در قشر جوان رواج داشته و بسیاری از آنها خبرهای مربوط به افراد مشهور را در صفحه‌های ارتباطی آنها پیدا کرده‌اند.

این گزارش تأکید می کند که این شبکه‌های اجتماعی می‌توانند منجر به انتشار اخبار دروغ و گمراه کننده شوند، اما در عین حال بسیاری از مردم در زمان اضطراب توانستند از حمایت کافی این شبکه‌ها برخوردار شوند و البته که آنها هنوز به طور عموم با شیوه‌های سنتی‌تر منابع خبری که داستان‌های دروغ را نفی می‌کنند، در ارتباط هستند.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۱۷ ژوئن ۲۰۲۰