تاخت و تاز دلار در بازارهای ایران همچنان ادامه دارد

تاخت و تاز دلار در بازارهای ایران همچنان ادامه دارد. جمعه ۳۰ خرداد قیمت دلار در بازار آزاد به ۱۸ هزار و ۸۲۰ تومان رسید. این نرخ بالاترین قیمت دلار از مهر ۹۷ تاکنون است.

بر اساس اطلاعاتی که در سایت‌های ارز و طلا منتشر شده، جمعه ۳۰ خرداد هر دلار آمریکا به قیمت ۱۸۸۲۰ تومان به فروش رسید. بر همین اساس قیمت یورو به ۲۱۰۹۵ تومان و قیمت هر پوند به ۲۳۴۱۰ تومان رسید. سکه بهار آزادی هم به قیمت ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در تهران معامله شد.

با همه‌گیری ویروس کرونا و انسداد مرزها صادرات ایران به کشورهای همسایه کاهش چشم‌گیر یافت. نرخ بالای تورم و همینطور پیش‌بینی کاهش هرچه بیشتر ارزش ریال، ممکن است عامل رشد مجدد قیمت دلار آمریکا در بازارهای ایران باشد.

حسن روحانی، پنجشنبه ۲۹ خرداد در جلسه ستاد اقتصادی دولت با اشاره به مشکلات ایران در دسترسی به ذخایر ارزی خود در کشورهای دیگر گفت: «نباید اجازه دهیم فشار تحریم برای تامین ارز باعث افزایش قیمت نیازمندی های ضروری مردم شود.»

اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی اعلام کرده که میزان دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی بین ۵ تا ۹ میلیارد دلار است.

روحانی در ادامه سخنانش گفت: «مسئولان سیاست خارجی و بانک مرکزی در تلاش هستند تا از طریق رایزنی‌های چندجانبه طلب‌های ارزی ایران در دیگر کشورها را آزاد کنند تا با این اقدام بازار ارز کشور از التهاب های احتمالی مصون بماند.»

با خروج آمریکا از برجام، قیمت دلار در بازارهای ایران به کانال ۲۰ هزار تومان هم نزدیک شد اما بعد قیمت‌ها در اثر سیاست‌های تازه بانک مرکزی ایران کاهش یافت. در طی سه ماه گذشته قیمت دلار در ایران بیش از ۲۸۰۰ تومان افزایش یافته است. در آغاز سال جاری قیمت دلار حدود ۱۶ هزار تومان بود.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰