مجسمه پری کوچک دریایی در دانمارک هم «برچسب نژادپرستی» خورد

پلیس دانمارک اعلام کرد که مجسمه پری کوچک دریایی، مشهورترین اثر هنری دانمارک به تازگی مورد هجمه خرابکاران قرار گرفته است. این اقدام تخریبی در حالی صورت گرفته که بنا به گفته کارشناسان عاملان آن به احتمال زیاد اطلاعی از تاریخچه ساخت مجسمه پری کوچک دریایی نداشته و تحت تاثیر جریان منتسب به جنبش مبارزه با تبعیض نژادی و خشونت بر ضد اقلیت‌ها دست به این کار زده اند.

پلیس دانمارک با اعلام اینکه تحقیقی را درباره این اقدام خراب‌کارانه آغاز کرده، در گزارش خود توضیح داده است که شخصی با حروفی درشت و به زبان انگلیسی عبارت «ماهی نژادپرست» را روی مجسمه پری کوچک دریایی درج کرده است.

مجسمه پری کوچک دریایی با الهام از رمان مشهوری به همین نام اثر هانس کریستیان آندرسن، نویسنده نامدار دانمارکی ساخته شده است. ان گروم شوینسن، کارشناس ادبی که با آثار این نویسنده دانمارکی آشنایی کامل دارد در گفتگویی تلویزیونی تاکید کرده که در داستان این رمان به هیچ وجه اشاره‌ای به موضوعات مرتبط با مسائل نژادپرستی نشده است.

این رویداد در راستای موج نفرت همگانی و تظاهرات گسترده نسبت به تمایلات نژادپرستانه و خشونت بر ضد اقلیت‌ها صورت گرفته که پس از مرگ جورج فلوید، جوان سیاه‌پوست آمریکایی در برخی کشورهای جهان به راه افتاد.

جنبش اعتراضی یاد شده زمینه طرح بحث‌ها و مجادلات کلامی درباره تاریخ استعماری و شخصیت‌های تاریخی و سیاسی کشورها را فراهم کرد و برخی بناها و مجسمه‌های مرتبط با این دوران را به انبار موزه‌ها فرستاد.

دانمارک طی هفته‌های گذشته شاهد چندین اقدام تخریبی بر ضد برخی بناها و نمادهای تاریخی بود که از میان آنها می‌توان به هجمه علیه مجسمه هانس اگدا، مبلغ اعزامی به گرینلند در دوران استعمار این جزیره واقع در اقیانوس منجمد شمالی یا حمله به مجسمه‌های مهاتما گاندی و کریستیان چهارم، پادشاه سابق این کشور اشاره کرد.

مجسمه پری کوچک دریایی پیشتر نیز به دفعات مورد حمله خرابکاران قرار گرفته بود. سر این مجسمه دو بار در سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۸۸ میلادی ربوده شد و یک‌بار نیز در سال ۱۹۸۴ یکی از بازوان مجسمه از بدن جدا شد.

سنگ زیرین این مجسمه نیز ابتدای سال جاری میلادی در اشاره به جنبش دموکراسی خواهی پا گرفته در هنگ‌گنگ، منقش به شعار «هنگ کنگ آزاد» شده بود.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۴ ژوئیه ۲۰۲۰