عملیات گسترده پلیس علیه گروه‌های اسلام‌گرای ساکن برلین

تعداد نیروهای اسلام‌گرا در پایتخت آلمان رو به افزایش دارد. آنها از جمله متهم به حمایت مالی از گروه‌های تروریستی هستند. افزون بر آن دادستانی برلین این افراد را متهم به تهدید و ارعاب و همچنین بزهکاری کرده است.

خبرگزاری آلمان (dpa) روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) با انتشار گزارشی از برلین خبر از عملیات گسترده پلیس این شهر علیه نیروهای اسلام‌گرا داده است. علت اصلی اجرای این عملیات گسترده، احتمال حمایت مالی از گروه‌های تروریستی اعلام شده است.

در این عملیات گسترده صدها مامور شرکت داشتند. موضوع بر سر ۱۲ فرد بوده که متهم به حمایت مالی و پشتیبانی از نیروهای تروریستی بوده‌اند.

این نخستین باری نیست که نیروهای پلیس آلمان علیه نیروهای افراط‌گرا و اسلامیست‌ها دست به چنین اقدامی می‌زنند. عملیات روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه پلیس برلین در شمار عملیات بزرگی است که تاکنون علیه نیروهای اسلام‌گرا اجرا شده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری حدود ۴۵۰ مامور پلیس در این عملیات مشارکت داشته‌اند. سخنگوی دادستانی آلمان، مارتین اشتلتنر گفته است که اتهام اصلی این افراد حمایت مالی از گروهای تروریستی است. سخنگوی دادستانی آلمان در عین حال افزوده است که اتهامات دیگری نیز متوجه این اسلام‌گرایان است و از آن جمله به ایجاد رعب، تهدید و حتی بزهکاری در پرونده آنها اشاره کرده است.

در جریان عملیات گسترده پلیس برلین دفاتر و منازل ۱۲ فرد مظنون به حمایت مالی از تروریسم مورد تجسس قرار گرفته است. به‌رغم آن گفته می شود که پلیس کسی را در جریان این عملیات بازداشت نکرده است. در این گزارش به نقل از پلیس برلین آمده است که حدود ۴۵۰ مامور پلیس از ساعت شش بامداد روز ۱۵ ژوئیه در این عملیات گسترده شرکت کرده اند.

گفته می‌شود که در مجموع ۱۹ خانه و دفتر کار در چهار منطقه شهر برلین توسط پلیس مورد تجسس قرار گرفته است. پلیس اعلام کرده است که عملیات تجسس شامل مساجد و مراکز دینی نمی‌شده است. حتی گفته می‌شود که یک خودروی پلاک هامبورگ نیز مورد تجسس قرار گرفته است.

سوءاستفاده از کرونا:
بر اساس اطلاعاتی که از سوی دادستانی آلمان منتشر شده است، این افراد متهم شده‌اند با بهره‌گرفتن از بحران کرونا، تلاش برای دریافت کمک‌های فوری دولتی کرده‌‌اند. دادستانی آلمان در عین حال اعلام کرده است که مسئولان در حال حاضر اقدام به بررسی این موضوع کرده‌اند که آیا از پول‌های دریافت شده توسط این افراد در عرصه حمایت مالی از گروه‌های تروریستی نیز استفاده شده است یا خیر.

سندیکای پلیس آلمان عملیات روز چهارشنبه ماموران خود در برلین را اقدامی مثبت ارزیابی کرده است. به باور مسئولان امنیتی آلمان، بسیاری از نیروهای اسلام‌گرا از “بهشت پول‌شویی آلمان” برای ارسال پول و کمک مالی از گروه‌های تروریستی بهره می گیرند.

بر اساس گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان در سال گذشته، حدود ۲۱۷۰ نفر در برلین به عنوان اسلام‌گرا تشخیص داده شده‌اند. به این ترتیب، شمار نیروهای اسلام‌‌گرای ساکن برلین نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۱۸۰ نفر افزایش داشته است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰