اعتراضات گسترده در ایالت ویسکانسن آمریکا به دنبال تیراندازی پلیس به یک سیاه‌پوست

به دنبال شلیک پلیس به یک سیاه‌پوست غیرمسلح در ایالت ویسکانسن آمریکا اعتراضاتی گسترده توأم با ناآرامی بر پا شد. مردم خشمگین چند خودرو را به آتش کشیدند. در شهر کنوشا منع رفت و آمد اعلام شده است.

تونی ایورس، فرماندار ویسکانسن، تأیید کرده است که در شهر کنوشا پلیس از پشت چند گلوله به مردی سیاه‌پوست شلیک کرده است. مرد اکنون با حالی وخیم در بیمارستان بستری است.

به گفته پلیس، شامگاه یکشنبه گذشته (۲۳ اوت به وقت محلی) مأموران به دنبال یک “دعوای خانوادگی” به محل حادثه رفته بودند که با جیکوب بلیک درگیر شدند. شاهدان عینی گفته‌اند که مرد سیاه‌پوست برای پایان دادن به دعوا به محل رفته بود.

فیلم‌های ویدیویی که در اینترنت منتشر شده است، مرد سیاه‌پوست را در لحظه‌ای نشان می‌دهند که به طرف خودروی خود می‌دود و چند مأمور او را دنبال می‌کنند. زمانی که مرد قصد سوار شدن به خودرو را دارد، یکی از مأموران به پیراهن او چنگ می‌اندازد و در همین لحظه صدای شلیک چند تیر به گوش می‌رسد. گفته می‌شود که در لحظه تیراندازی سه پسر قربانی در خودرو بوده‌اند. این مرد با هلیکوپتر به بیمارستانی در میلووکی منتقل شده است. به گفته پزشکان، حال او وخیم است و خطر مرگ تهدیدش می‌کند.

به دنبال انتشار این ویدیو در فضای مجازی، ساکنان محل به اعتراض برخاستند. در فیلم‌هایی که در فضای مجازی پخش شده مردمی خشمگین دیده می‌شوند که در خیابان‌های شهر با سنگ و کوکتل مولوتوف به مأموران پلیس حمله می‌کنند. جمعیت چند خودرو را به آتش کشیدند. در کنوشا وضعیت فوق‌العاده و منع تردد اعلام شده که هنوز ادامه دارد.

دادگستری ویسکانسن اعلام کرده که تحقیق درباره این حادثه را شروع کرده و مأموران دخیل در ماجرا را به تعطیلات اجباری فرستاده است.

فرماندار ویسکانسن، از حزب دموکرات، تأکید کرده است: «ما در کنار کسانی هستیم که خواهان عدالت، برابری و مسئولیت در برابر شهروندان سیاه‌پوست هستند». او با اشاره به مرگ اسف‌بار جورج فلوید و نمونه‌های دیگر، از رفتار خشونت‌بار مأموران سفیدپوست پلیس در برخورد با سیاهان غیرمسلح انتقاد کرد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۵ اوت ۲۰۲۰