سودان در مسیر عادی‌سازی روابط با اسرائیل. مقامات امارات، آمریکا و سودان این هفته در ابوظبی ملاقات می‌کنند

گزارش رسانه‌های اسرائیلی حاکی از آن است که سودان و کویت به زودی به توافق صلح با اسرائیل ملحق خواهند شد. اسرائیل هیوم به نقل از مقامات سودان گزارش داد که نشست این هفته در ابوظبی با حضور مقامات سودان، آمریکا و امارات متحده عربی برگزار می‌شود و موضوع سودان در دستور کار این نشست قرار دارد.

بر اساس این گزارش سودان قصد دارد در مقابل عادی‌سازی روابط با اسرائیل از آمریکا کمک مالی دریافت کند و نام خود را از فهرست حکومت‌های حامی تروریسم خارج کند.

پیش از این یک مقام فلسطینی گفته بود که عمان، سودان، کومور، جیبوتی و موریتانی در صف صلح با اسرائیل قرار دارند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز هفته گذشته از احتمال پیوستن کویت به این توافق سخن گفته بود. ترامپ پس از امضاء توافق ابراهیم بین امارات متحده عربی و اسرائیل که هفته گذشته در کاخ سفید انجام شد، گفت به زودی کشورهای کوچک دیگری به این توافق ملحق خواهند شد.

همزمان با امارات متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل توافق عادی‌سازی روابط امضاء کرده است.

ترامپ هفته گذشته از گفتگو با پادشاه عربستان سعودی در این زمینه خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که کشورهای بزرگ‌تر هم به این مسیر ملحق شوند.

عربستان سعودی پس از عادی سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی اعلام کرد که حریم هوایی این کشور به روی همه پروازهای امارات باز است. به این ترتیب پروازهای هفتگی امارات-اسرائیل که قرار است به زودی برقرار شوند، می‌توانند از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کنند.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰
تصویر: عبد الفتاح عبد الرحمن البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان