«کارزار فشار حداکثری» آمریکا و تشدید تحریم‌ها علیه رژیم ایران. لیست جدید اشخاص و شرکت‌های تحریم شده مرتبط با برنامه هسته ای

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده یک فرمان اجرایی جدید را در ارتباط با تحریم‌های تسلیحاتی ایران امضا کرده است.

رابرت اوبراین این خبر را در یک نشست خبری مشترک با وزیران خارجه، دارایی، دفاع، و بازرگانی آمریکا در مورد بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، اعلام کرد.

به گفته او، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا لحظاتی پیش در صبح دوشنبه، یک فرمان اجرایی را امضا کرد که بر مبنای آن کشورها، شرکت ها و افرادی که اقدام به ارائه، فروش یا انتقال تسلیحات متعارف به ایران کنند، تحت «تحریم های سنگین اقتصادی» قرار خواهند گرفت.

مشاور امنیتی کاخ سفید از شورای امنیت سازمان ملل متحد بابت عدم اقدام جهت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران – که طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اواخر مهر منقضی خواهد شد، انتقاد کرد.

وی اضافه کرد، برخلاف سازمان ملل، آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد ایران به عنوان یک واردکننده و صادرکننده موشک‌های بالیستیک و سلاح های متعارف دیگر منطقه و جهان را به خطر بیاندازد.

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای در همین ارتباط که در وب‌سایت کاخ سفید منتشر شد گفت، با امضای این فرمان اجرایی، ضمن بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران، تحریم های جدید علیه بیش از ۲۴ فرد و نهادی که از برنامه های هسته ای، موشکی و فعالیت های مرتبط با تسلیحات متعارف ایران پشتیبانی می‌کنند، اعمال خواهد شد.

دونالد ترامپ در این بیانیه خاطر نشان کرده است که صدور این فرمان ریاست جمهوری توانایی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه جنگ افزار به عوامل تروریستی و خطرناک خود در خاورمیانه را کاهش خواهد داد و پیام روشنی را به رژیم ایران، و آنهایی که در جامعه بین المللی از ایستادگی در برابر آن خودداری می کنند، خواهد فرستاد.

دولت دونالد ترامپ با هدف آوردن ایران پای میز مذاکره برای دست یابی به یک توافق جدید که علاوه بر برنامه هسته ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه ای ایران در منطقه را نیز شامل شود، «کارزار فشار حداکثری» و تشدید تحریم ها علیه تهران را آغاز کرد.

اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده مرتبط با برنامه هسته ای:

 • محمد قنادی مراغه، معاون برنامه‌ریزی و نظارت استراتژیک رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
 • جواد کریمی ثابت، معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای
 • پژمان رحیمیان، مدیرعامل شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران و معاونت سازمان
 • بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران
 • اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده مرتبط با برنامه موشکی:
 • گروه صنعتی ماموت، و زیر مجموعه آن «ماموت دیزل»
 • بهزاد فردوس و مهرزاد فردوس، دو تن از سهامداران ماموت
 • محمدرضا دزفولیان، مدیرعامل ماموت دیزل
 • محمد غلامی، از مسئولان قدیمی گروه صنعتی شهید همت
  اصغر اسماعیل‌پور مدیر مرکز تحقیقاتی شهید حاج علی موحد-

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰