رهبر شورشیان حوثی: اگر با رژیم ایران مشکل دارند، آنجا را بمباران کنند

احتمال می‌رود که آمریکا شورشیان حوثی را به علت نزدیکی این گروه به رژیم ایران، به لیست سازمان‌های تروریستی بیافزاید. محمدعلی حوثی، از رهبران این سازمان اجرای چنین سیاستی از سوی آمریکا را خوش‌خدمتی به عربستان سعودی خواند.

از جنگ یمن پنج سال می‌گذرد. جنگی که تا کنون ۲۰۰ هزار قربانی بر جای نهاده است. ائتلافی نظامی به رهبری عربستان سعودی با شورشیان حوثی می‌جنگد که از حمایت و پشتیبانی حکومت اسلامی کسلط بر ایران برخوردارند.

گفته می‌شود که به‌رغم گذشت پنج سال از جنگ داخلی در یمن، ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان، دست‌اورد قابل ذکری نداشته است. منتقدان بر این باورند که به موازات طولانی‌تر شدن جنگ، بحران یمن پیچیده‌تر شده و به همین علت، دست‌یابی به یک راه حلی سیاسی برای این بحران، دشوارتر می‌شود.

اکنون سخن از آن می‌رود که آمریکا سرگرم بررسی طرح افزودن شورشیان حوثی به لیست سازمان‌های تروریستی است. در همین ارتباط، خبرنگار “اشپیگل” با محمدعلی حوثی، از رهبران شورشیان در صنعا گفتگو کرده است.

خبرنگار اشپیگل علت احتمال افزودن شورشیان حوثی به لیست سازمان‌های تروریستی از سوی آمریکا را حمایت و پشتیبانی ایران از آنها می‌داند و از محمدعلی حوثی درباره حمایت رژیم ایران می پرسد. این رهبر ۴۲ ساله شورشیان حوثی در پاسخ می‌گوید:

«چرا آمریکا و عربستان به اتهام حمایت رژیم ایران علیه ما جنگ به راه انداخته‌اند؟ اگر ما توسط رژیم ایران حمایت مالی می‌شویم، لطفا بروید ایران را که حامی مالی ماست، بمباران کنید و نه به کشتار علیه مردم یمن بپردازید.»

محمدعلی حوثی گفته است که اگر آمریکا و عربستان با رژیم ایران مشکل دارند، بروند و با حکومت ایران مشکل خود را حل کنند. این رهبر شورشیان حوثی در عین حال افزوده است که «آیا با بمباران یمن از نفوذ حکومت ایران در منطقه کاسته می‌شود؟ به برنامه هسته‌ای رژیم ایران پایان می‌دهد؟ آیا باعث خاتمه برنامه تولید موشک‌های دوربرد رژیم ایران می‌شود؟ نه!»

خبرنگار اشپیگل از او می‌پرسد که آیا با توجه به حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی، از اینکه هدف حمله مشابهی قرار گیرد، نمی‌ترسد؟

رهبر حوثی ها می‌گوید «نه! نخست اینکه من فردی سیاسی هستم و نه نظامی و دوم اینکه اگر آمریکا من را هدف قرار دهد، باعث تعجب کسی نمی‌شود. اما چنین کاری می‌تواند باعث افزایش خشم مردم علیه آمریکا شود.»

محمدعلی حوثی در گفتگوی خود مدعی شده که جنگ‌افزارهای حوثی‌ها بسیار عقب مانده هستند. می‌گوید «سلاح‌های ما متعلق به زمان جنگ جهانی دوم هستند و اینکه ما با چنین جنگ‌افزارهایی می‌جنگیم، باعث خنده بسیاری شده است.»

خبرنگار می‌گوید حملات موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان اما حکایت از دسترسی حوثی‌ها به سلاح های پیشرفته دارد و از او در این رابطه توضیح می خواهد. محمدعلی حوثی می‌گوید که «ما هم از استعدادها و تجارب زیادی برخورداریم.»

خبرنگار اشپیگل به گمانه زنی‌های ناظر بر ثروتمند شدن حوثی‌ها در ارتباط با جنگ داخلی یمن اشاره کرده و می‌پرسد که چگونه است صنعا با رونق بسیاری روبه‌رو است و فروشگاه‌های این شهر پر از کالا است، اما در دیگر نقاط یمن، مردم با گرسنگی و کمبود روبه‌رو هستند؟

رهبر شورشیان حوثی می‌گوید: «ما تنها از طریق نوشیدن شیر بز زندگی نمی‌کنیم. پیش از وقوع جنگ نیز در صنعا تجار و بازرگانان زیادی بودند. نام این تجار در اتاق بازرگانی ثبت شده است. ما سرمایه‌گذاران را به این منطقه جلب کرده‌ایم.»

او مدعی شده که ائتلاف نظامی مانع از حمل کالا به دیگر نقاط می‌شود. او سیاست اقتصادی شورشیان حوثی را موفق ارزیابی کرده و می‌گوید که «هر دلار در صنعا معادل ۶۰۰ ریال یمنی است. حال آنکه، در نقاط تحت رهبری نیروهای وابسته به ائتلاف ضد حوثی، ارزش هر دلار حدود ۸۵۰ ریال است.»

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۷ اکتبر ۲۰۲۰