نامه خانواده افکاری: به حبس انفرادی فرزندان ما پایان دهید

پدر و مادر حبیب و وحید افکاری طی نامه‌ای به قاضی ناظر زندان خواستار توضیح دستگاه قضایی در مورد دلایل حبس انفرادی و ممنوع الملاقات بودن دو پسر خود شده‌اند.حبیب و وحید افکاری نزدیک به ۴۵روز است در سلول انفرادی بسر می‌برند.

در نامه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، حسین افکاری و بهیه نامجو، پدر و مادر افکاری‌ها با یادآوری شکایت قبلی خود در باره ضرب و شتم سه فرزندشان، نوید، وحید و حبیب افکاری در نیمه اول شهریورماه در زندان عادل‌آباد شیراز و با اشاره به تایید این ضرب و شتم‌ها از سوی پزشکی قانونی، نوشته‌اند که بعد از ۴۷ روز همچنان هیچ واکنشی به این نامه نشان داده نشده است.

در نامه تازه والدین افکاری‌ها آمده است: دفتر آقای رضایی دانا، ریاست زندان عادل آباد ادعا می‌‌کند شکایات توسط آقای رضایی دانا ثبت شده اما مرجع رسیدگی، تاریخ ثبت شکایت و شماره نامه را به ما نمی‌دهد.

والدین افکاری در ادامه از هاشمی، قاضی ناظر بر زندان عادل آباد شیرازخواهان آن شده‌اند که “در صورت ثبت شکایت مدارک آن را تحویل دهد تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد و همچنین دلایل تاخیر در ثبت شکایت را توضیح دهد، و اگر ثبت نشده، دلیل جلوگیری از ثبت شکایت را توضیح دهد”.

والدین افکاری‌ها همچنین با اشاره به این که حبیب و وحید افکاری همچنان در انفرادی نگهداری می‌شوند از قاضی یادشده خواسته‌اند که در صورتی که او مسئول تصمیم‌گیری در این باره است فرزاندنشان را به حبس عمومی منتقل کند و در عین حال دلایل تحمیل زندان انفرادی و شرایط شکجه را هم توضیح دهد یا مقام بالاتری که در ای رابطه تصمیم‌گیر است را معرفی کند.

در ۱۸شهریور، یعنی پیش از اعدام نوید افکاری هم والدین این سه برادر با انتشار نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی رییس قوه قضاییه از او خواستند دستور دهد تا آثار ضرب و شتم در بدن آنها هست، آنها را به پزشکی قانونی ببرند. آنها همچنین نسبت به انتقال فرزندانشان به زندان انفرادی و ضرب و شتم آنها به شدت ابراز نگرانی کره بودد.

نوید افکاری، نایب‌قهرمان کشتی نوجوانان ایران به اتهام قتل یک کارمند حراست اداره آبفای شیراز و “محاربه” و شرکت در اعتراضات ۹۷ دو بار به اعدام محکوم شده بود. وحید و حبیب افکاری نیز به ترتیب به ۵۴ سال و شش ماه زندان و ۲۷ سال و سه ماه زندان محکوم شده‌اند.

به رغم شواهدی دال بر شکنجه‌شدن نوید افکاری و به رغم رد اتهام از سوی او و همچنین با وجود اعتراضات داخلی و بین‌المللی به روند غیرمتعارف و ناشفاف دادرسی او حکم اعدام در روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹به اجرا درآمد.

حسن یونسی، وکیل خانواده افکاری، در توییتر نوشت که قوه قضائیه جهت اجرای حکم اعدام “آنقدر عجله” داشت که نوید را از “آخرین دیدار محروم” کرد و “بر اساس آیین‌نامه اجرای احکام قصاص محکوم علیه حق دارد قبل از اجرای حکم با خانواده خود دیدار داشته باشد”.

اجرای این حکم واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای را به دنبال داشت و حکومت اسلامی با محکومیتی گسترده در سطح جهانی روبرو شد.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰