حمید نوری اواخر فوریه ۲۰۲۱ به اتهام «شکنجه»، «قتل» و «جنایت جنگی» در سوئد محاکمه می‌شود

حمید نوری از مقامات پیشین قوه‌قضاییه و از متهمان اعدام‌ زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، اسفندماه به اتهامات «شکنجه»، «قتل» فراقضائی ‌و جنایات جنگی (قتل غیرنظامیان محبوس در زندان) محاکمه می‌شود.

کاوه موسوی حقوقدان و وکیل حقوق بشر در حساب توئیتری خود اعلام کرد که دادستان سوئد ۳ اتهام از ۴ اتهام حمید نوری را که در شکایت‌نامه علیه وی مطرح شده بود پذیرفته است و محاکمه او اواخر فوریه ۲۰۲۱ برابر با اسفندماه ۱۳۹۹ خورشیدی شروع خواهد شد.

به نوشته‌ی موسوی، «محاکمه بر اساس شکنجه، قتل فراقضائی ‌و جنایات جنگی (قتل غیرنظامیان محبوس در زندان) برگزار می‌شود و اتهام «نسل‌کشی» فعلا پذیرفته نشده است.

آنگونه که کاوه موسوی حقوقدان پیش‌بینی کرده، با همین سه مورد اتهامی، حمید نوری ممکن است به ۲۱ سال زندان محکوم شود.

وی در توئیت خود خطاب به مأموران امنیتی و شکنجه‌گران جمهوری اسلامی گفت: «مزدوران عبرت بگیرید!»

حمید نوری از مقامات پیشین قوه‌قضاییه و از متهمان اعدام‌ زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ است که ۱۸ آبان‌ماه ۱۳۹۸ هنگام ورود به کشور سوئد در فرودگاه استکهلم بازداشت شد.

ایرج مصداقی زندانی سیاسی پیشین و یکی از فعالان پیگیر این پرونده، سه‌شنبه روز دوم دی‌ماه در توئیتی اعلام کرد که دولت سوئد با تقاضای دادستان برای تشکیل دادگاه حمید نوری موافقت کرده است.

او موافقت دولت سوئد را «یک گام بزرگ برای رسیدگی به جنایات حمید نوری و اجرای عدالت» دانست و این موفقیت بزرگ را به جنبش دادخواهی تبریک گفت.

دادگاه سوئد ۹ دسامبر برابر با ۱۹ آذرماه برای چهاردهمین ‌بار حکم بازداشت حمید نوری را تا پنجم ژانویه ۲۰۲۱ تمدید کرد.

ایرج مصداقی نویسنده و فعال حقوق بشر و یکی از جان‌به‌دربردگان اعدام‌‌های تابستان ۱۳۶۷ و از جمله شاکیان حمید نوری پیشتر به کیهان لندن گفته بود که «با آگاهی از سفر حمید نوری به سوئد، اسناد و مدارک به دادستان ارائه شد و او در بدو ورود به سوئد بازداشت شد. او قبلاً هم بارها به اروپا سفر کرده بود از جمله آلمان و سوئد. اما این بار با تمهیدات قبلی دستگیر شد.»

کاوه موسوی حقوقدان و از شاکیان خصوصی نوری نیز اعلام کرده بود که حمید نوری عضو «هیأت مرگ» بوده و به عنوان وکیل بارها به اروپا سفر کرده و به «کارچاق‌کنی» مشغول بوده است. یکی از کارهای وی این بوده که املاک خانواده‌هایی را که در ایران توسط «ستاد اجرای فرمان امام» مصادره شده‌اند با گرفتن پول‌های کلان آزاد کند و یا با خانواده افرادی که در ایران حکم اعدام برایشان صادر شده تماس بگیرد و در ازای گرفتن پول‌های کلان از خانواده‌های آنها در اروپا حکم اعدام‌شان را لغو کند.

اتهام اولیه حمید نوری «جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، شکنجه و مشارکت در امر جرم مستمر» بود اما بر اساس مستندانی که به دادگاه ارائه شد، اتهام «قتل» نیز بر اتهامات او افزوده شده است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۵ دسامبر ۲۰۲۰