قالیباف سرگردان در مسکو؛ پیام خامنه‌ای را واسطه می‌رساند

دیدار قالیباف با پوتین به دلیل آن که طرف ایرانی، پروتکل‌های ویژه و احتیاطی کرملین را نپذیرفته، ملغی شده است. پیام کتبی خامنه‌ای با واسطه تحویل پوتین خواهد شد. سفر سه روزه قالیباف به مسکو یکشنبه ۱۸ بهمن شروع می‌شود.

محمدباقر قالیباف در سفر به مسکو، پیام رهبر جمهوری اسلامی را به نماینده پوتین تسلیم می‌کند. علت امر مقررات خاصی است که کرملین در دوران کرونا برای ملاقات افراد با رئیس جمهور تعیین کرده و مورد پذیرش طرف ایرانی قرار نگرفته است.

مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام این خبر، اظهارات قبلی خود را تصحیح کرده است. او پیش‌تر گفته بود که قالیباف با پوتین، رییس دومای دولتی و رئیس شورای عالی امنیت ملی روسیه دیدار خواهد داشت.

رسانه‌های داخلی ایران از قول توانگر نوشته بودند: «در دیدار قالیباف با پوتین، مواضع صریح نظام در خصوص برجام، تعاملات اقتصادی با روسیه، فروش نفت و… ابراز و پیامی نیز به رئیس جمهور روسیه تقدیم خواهد شد.»

سفر سه روزه قالیباف به مسکو، یکشنبه ۱۹ بهمن آغاز می‌شود.

مجتبی توانگر در توییتر نوشته است: «خبری که بنده در خصوص نهایی شدن دیدار دکتر قالیباف با ولادیمیر پوتین اطلاع‌رسانی کردم دقیق و تایید شده نبود. البته دیدار با رئیس جمهوری روسیه در دستور کار و در حال برنامه‌ریزی بوده است اما دیدار با پوتین در روسیه پروتکل‌های ویژه‌ای دارد که دکتر قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته است و به همین جهت پیام مهمی که رئیس مجلس در این سفر حامل آن هستند در دیدار با نمایندۀ معرفی‌شده پوتین طرح خواهد شد.»

محمد حسین فرهنگی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی صبح شنبه ۱۸ بهمن اعلام کرده بود که سفر قالیباف به روسیه در راستای دیپلماسی پارلمانی است.

از قرار معلوم، کسانی که به ملاقات ولادیمیر پوتین می‌روند باید پانزده روز در قرنطینه باشند. روزنامه همشهری پیش‌تر گزارش داده بود که توافق شده قالیباف دو مرتبه تست کرونا بدهد؛ یک بار در فرودگاه تهران و یک بار در فرودگاه مقصد در روسیه.

محتوای پیام خامنه‌ای به پوتین مشخص نیست. رئیس جمهور روسیه زمستان ۲۰۱۵ در سفر به تهران بلافاصله به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفته و یک جلد قرآن خطی به او هدیه داده بود. خامنه‌ای در این ملاقات به پوتین گفت که “وجود روسیه مقتدر به نفع ایران است” و پوتین هم پاسخ داد “منافع ملت روسیه در وجود یک ایران قوی و مؤثر درعرصه بین المللی نهفته است”.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۷ فوریه۲۰۲۱