حمله موشکی اسرائیل به مواضع نیروهای مورد حمایت حکومت ایران در سوریه

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱ مارس ۲۰۲۱نیروهای سپاه قدس و نیروهای حزب‌الله در این منطقه حضور دارند. از شمار تلفات احتمالی گزارشی منتشر نشده است.

تصویری از حمله موشکی اسرائیل به دمشق در شامگاه یکشنبه ۲۸ فوریه ۲۰۲۱

پس از حمله هوایی آمریکا به مواضع نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی در خاک سوریه و در نزدیکی مرز این کشور با عراق، اکنون از حمله موشکی نیروی هوایی اسرائیل به منطقه‌ای در حوالی پایتخت سوریه سخن می‌رود.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه اول مارس (۱۱ اسفند) با انتشار گزارشی از دمشق از حمله موشکی اسرائیل به منطقه “سیده زینب” واقع در جنوب پایتخت سوریه خبر داده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در لندن در گزارشی که در این باره منتشر کرده، مدعی شده است که هدف از این حملات مواضع نیروهای وابسته به سپاه قدس و حزب‌الله لبنان بوده است.

ارتش سوریه ضمن تایید خبر حمله موشکی اسرائیل به دمشق اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور موفق به رهگیری و خنثی کردن بخش زیادی از موشک‌ها شده است.

این در حالی است که از شمار تلفات احتمالی و خسارات ناشی از این حمله موشکی گزارشی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است. گفته می‌شود که حمله از منطقه بلندی‌های جولان صورت گرفته است.

افزون بر آن، خبرگزاری فرانسه از تشکیل جلسه‌ای امنیتی در اسرائیل خبر داده است. فرستنده دولتی “کان” اسرائیل اعلام کرده است که غروب یکشنبه ۲۸ فوریه (۱۲ اسفند) جلسه‌ای با حضور مقامات ارشد امنیتی اسرائیل برگزار شده است.

گفته می‌شود هدف از برگزاری این جلسه بررسی واکنش اسرائیل به حمله به کشتی خودروبر اسرائیلی “ام‌وی هلیوس ری” بوده است.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه ۲۷ فوریه جمهوری اسلامی را مسئول حمله به این کشتی باری دانست. این کشتی در خلیج عمان هدف حمله قرار گرفته است.

حمله موشکی اخیر ارتش اسرائیل به خاک سوریه یکی از حمله‌‌های متعددی است که ارتش این کشور پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ انجام داده است.

اسرائیل معمولا درباره عملیات نظامی خود سکوت می‌کند. اما مقامات اسرائیلی بارها اعلام کرده‌اند که هدف از این حملات مانع شدن از حضور و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاک سوریه است.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱ مارس ۲۰۲۱