گوگل رمز و راز استخدام در آن شرکت را به شما می‌گوید

داشتن شغلی در شرکت گوگل ممکن است رویایی به نظر برسد، به‌ویژه وقتی منافع و امکانات شغلی و دستمزد آن را در نظر بگیرید؛ ولی کارمند گوگل شدن چقدر سخت است؟

به گفته این شرکت غول‌آسای دنیای فناوری، گرفتن شغل در این شرکت، فرایندی ساده ولی طولانی دارد. اگر مهارت‌های لازم را دارید، گوگل نکات مفیدی برای چگونگی کار پیدا کردن در این شرکت ارائه می‌کند.

بنابر اعلام گوگل، اولین قدم این است که موقعیت شغلی آماده‌ای بیابید که با علایق شما همسو است و بعد سعی کنید «دیده شوید.» به گفته آن‌ها، این امر با تمرکز بر نوشتن سابقه کاری شما آغاز می‌شود.

این شرکت توصیه می‌کند:«به دستاوردهای خود تاکید کنید»؛ یعنی مهارت‌ها و تجارب خود را به علاوه پروژه‌های مشخصی که در آن‌ها کار یا آن‌ها را مدیریت کرده‌اید، ذکر کنید.

گوگل همچنین پیشنهاد می‌دهد این سابقه کاری را کوتاه نگه دارید چرا که هرگونه اطلاعات مرتبط دیگر، از جمله جزئیات کارهای انجام شده، بعدتر جمع‌آوری و بررسی خواهد شد.

به گفته گوگل، وقتی آماده ارائه درخواست خود هستید، شرایط ذکر شده در معرفی شغل را به یاد داشته باشید چون «انسان‌هایی واقعی» که درخواست شما را می‌خوانند، به دنبال انطباق آن با شرایط کاری هستند.

اگر مسئولان استخدام گوگل تصمیم گرفتند با شما مصاحبه‌ای شغلی ترتیب دهند، «برای پرسیدن از آنان، سوالاتی در نظر داشته باشید» و اگر توانستید به این مصاحبه راه یابید، که خود دستاوردی قابل توجه است چرا که گوگل سالانه بیش از سه میلیون درخواست کاری دریافت می‌کند اما تنها هفت هزار نفر استخدام می‌شوند، باید برای صحبت با همکاری در آینده یا مدیر احتمالی خود از طریق «تلفن یا تماس ویدیویی»، آماده باشید.

در مدت این بحث‌های مقدماتی که معمولا ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد، گوگل توصیه می‌کند برای «سوالاتی رفتاری، نظری یا بر پایه موارد مشخص» آماده باشید.

اگر برای شغل مهندسی نرم‌افزار درخواست می‌دهید، باید بدانید که این روند کمی سختگیرانه‌تر است و متقاضیان باید هنگام مصاحبه هدفونی به گوش داشته باشند تا بتوانند حدود «۲۰ تا ۳۰ خط برنامه» در یک گوگل داک بنویسند.

برای مصاحبه‌های حضوری، که شامل مصاحبه با چهار کارمند گوگل است و هر یک ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد، متقاضیان در زمینه «ظرفیت شناختی کلی، رهبری، دانش درباره شغل آینده و آشنایی با گوگل» مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

برای آماده شدن، گوگل توصیه می‌کند با نوشتن فهرستی از ۲۰ سوال برتری که ممکن است از شما پرسیده شود، «آینده را پیش‌بینی کنید.»

اگر نمی‌توانید هیچ سوالی پیدا کنید، گوگل پیشنهاد می‌دهد «سوالات متداول مصاحبه کاری» را جست‌وجو کنید. سپس برای هر سوال، سه جواب بالقوه بنویسید چون «باید برای هر سوال، پاسخ‌هایی متفاوت و به همان اندازه خوب داشته باشید چرا که ممکن است مصاحبه‌کننده، اول از پاسخ شما خوشش نیاید.»

گوگل همچنین پیشنهاد می‌دهد که برای توضیح روند تفکر خود، این که چگونه گروهی را رهبری می‌کنید و امکان خود در تشخیص مشکل و یافتن راه‌حلی برای آن، آماده باشید.

خوشبختانه گوگل سوالات تست هوش را بعد از آن که اطلاعات سابق نشان داد این گونه سوالات پیش‌بینی نمی‌کنند فردی چقدر در سر کار خوب عمل کند، از مصاحبه‌های خود کنار گذاشته است؛ یعنی متقاضیان کار در گوگل دیگر لازم نیست ذهنی حساب کنند چند توپ گلف در یک اتوبوس مدرسه جای می‌گیرد.

بعد از مصاحبه، به امید آن که هر چهار مصاحبه‌گر را تحت تاثیر قرار داده باشید، جزوه درخواست شما مورد بررسی کمیته استخدام در سطوح مختلف شرکت قرار می‌گیرد و کل این روند ممکن است چند هفته به طول انجامد.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۰ مارس ۲۰۲۱