کرج قرنطینه می‌شود؛ ورود خودروهای غیربومی به قم ممنوع شد

همزمان با اعلام خبر قرنطینه شهرستان کرج، ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد که ورود خودروهای غیربومی به قم در روزهای هشتم و نهم فروردین ماه ممنوع است.

مهرداد بابایی، سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز روز شنبه، هفتم فروردین، در گفت‌و‌گو با ایسنا از تبدیل وضعیت شهرستان کرج به نارنجی خبر داد و گفت که محدودیت‌های شرایط نارنجی شامل ورود خودروهای غیربومی به این شهرستان و خروج آنها، تنها شامل شهرستان کرج می‌شود و باقی شهرستان‌های این استان در حال حاضر در وضعیت زرد قرار دارند.

در همین حال ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه با پیش‌بینی افزایش سفرها به شهر قم به مناسبت تولد امام دوازدهم شیعیان، ورود خودروهای غیربومی به قم در روزهای هشتم و نهم فروردین را ممنوع اعلام کرد.

این اقدام با پیشنهاد استاندار قم در حالی صورت می‌گیرد که در جدول رنگ‌بندی استان‌ها که ستاد کرونا روز شنبه منتشر کرده، وضعیت استان قم زرد اعلام شده است.

در اوایل اسفند ۹۸ همزمان با اعلام رسمی خبر شیوع کرونا در ایران که کانون آن شهر قم اعلام شده بود، بسیاری از روحانیون و شهروندان این شهر واکنش‌های تندی نشان دادند.

پایگاه حرم معصومه در قم در آن زمان با انتشار یادداشتی ضمن انتقاد از مصوبه شورای تأمین استان قم مبنی بر تعطیلی نماز جماعت و ضدعفونی کردن حرم، اعلام کرد سازه‌های این حرم به دلیل استفاده از نقره «در بالاترین سطح آنتی‌باکتریایی و سد محکمی برای اپیدمی کرونا است».

پس از آن عده ای از معترضان با راه انداختن «چالش لیسیدن ضریح» اقدام به این کار و انتشار ویدئوهای آن در فضای مجازی کردند.

در اقدام دیگری نیز در ۲۶ اسفند ۹۸ ساعاتی پس از اعلام بسته شدن درهای آرامگاه «حضرت معصومه»، خواهر امام هشتم شیعیان، و مسجد جمکران در قم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، گروهی از معترضان یکی از درهای این مکان را شکستند.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۸ مارس ۲۰۲۱