با وجود هشدار درباره ورود ویروس‌ جهش‌یافته، مرزهای دریایی خوزستان باز می‌ماند

یک عضو ستاد کرونا در خوزستان می‌گوید که تاکنون تصمیمی در خصوص بسته شدن مرزهای دریایی این استان برای جلوگیری از ورود «ویروس هندی» اتخاذ نشده و قرار نیست این مرزها بسته شود.

ولی‌الله حیاتی روز شنبه، ۱۱ اردیبهشت، به خبرگزاری ایسنا همچنین گفت که مرزهای شلمچه و چذابه برای تردد مسافران همچنان بسته است، اما فعالیت تجاری در این دو مرز در حال انجام است.

رئیس جمهور ایران پیشتر ورود «ویروس جهش‌یافته انگلیسی» از مرزهای عراق را دلیل اصلی خیز دوباره کرونا در ایران طی یک ماه گذشته اعلام کرده بود.

به دنبال شیوع گسترده انواع دیگر ویروس جهش‌یافته به‌ویژه دو نوع موسوم به «آفریقایی» و «هندی» در جهان، مقامات ایران در روزهای گذشته بر ضرورت اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه در مرزهای زمینی، دریایی و هوایی برای کنترل ورود انواع ویروس‌های جهش‌یافته تاکید کرده‌اند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد کرونا روز شنبه گفت که استان‌های جنوبی کشور به‌ویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با توجه این که در معرض خطر ارتباط با ویروس‌های جهش‌یافته، به‌ویژه ویروس نشئت‌گرفته در آفریقای جنوبی هستند، «باید بیشتر مراعات کنند».

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از شیوع دیگر گونه‌های جدید ویروس کرونا، وزیر بهداشت ایران روز ۷ اردیبهشت از شناسایی قطعی سه بیمار مبتلا به «ویروس آفریقایی» خبر داد.

استاندار بوشهر ۸ اردیبهشت گفته بود که از ۱۹ تبعه هندوستان که هفته گذشته وارد این استان شده‌اند، تست کرونای ۸ نفر مثبت بوده است.

به دنبال بحرانی شدن کرونا در هند، سازمان هواپیمایی ایران چهارم اردیبهشت، از لغو تمامی پروازها به هند و پاکستان و از این کشورها به ایران تا اطلاع ثانوی خبر داد.

با این حال گزارش‌های متعددی از تداوم سفرها به این دو کشور منتشر شده است.

وزارت بهداشت ایران تاکنون گزارشی از شناسایی موارد ابتلا به ویروس هندی در کشور ارائه نداده‌ است، اما کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی این وزارتخانه پیشتر گفته بود که باید منتظر ورود این ویروس باشیم.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲ مه ۲۰۲۱