شورای همکاری خلیج فارس خواهان گنجاندن برنامه موشکی ایران در مذاکرات اتمی شد

شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد، اعلام کرد جدا کردن موضوع برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی، همچنین رفتار بی‌ثبات‌کننده این کشور از همدیگر «خطرناک» خواهد بود.

کشورهای عرب عضو این شورا در نشست خود در ریاض، پایتخت عربستان، خواهان توجه قدرت‌های جهانی به این موضوعات در مذاکرات هسته‌ای وین شدند.

ایران همراه با اعضای برجام شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه به علاوه اتحادیه اروپا و آمریکا ششمین دور مذاکرات هسته‌ای را در روز شنبه هفته جاری در وین آغاز کردند.

آمریکا اعلام کرده است در صورتی که ایران به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد، آماده لغو تحریم‌هاست

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با انتشار بیانیه‌ای از قدرت‌های جهانی خواستند که قراردادی با ایران امضاء کنند که محدودیت‌های شدیدتری علیه تهران در نظر می‌گیرد و برای مدت طولانی‌تر ادامه می‌یابد.

این بیانیه خواهان توافقی است که برای اطمینان از جلوگیری از رقابت‌های تسلیحاتی و افزایش مناقشه‌های منطقه‌ای گام‌های عملی بردارد.

این کشورها تاکید کرده‌اند در چارچوب پرونده هسته‌ای ایران، آماده همکاری موثر و جدی با احترام به حق حاکمیت و بر پایه سیاست حسن همجواری با جمهوری اسلامی هستند.

این بیانیه با فراخوان ایران به مذاکرات جدی و جلوگیری از تنش گفته است جداسازی برنامه هسته‌ای از برنامه موشکی، همچنین حمایت ایران از گروه‌های نیابتی «خطرناک» است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۱۷ ژوئن ۲۰۲۱