مرغ‌های بیمار و معتادِ ۴۰هزار تومانی بر سفره مردم ایران!

قیمت مرغ طی روزهای گذشته در بازار ایران به بیش از ۴۰ هزار تومان رسیده و همزمان مشخص شده برخی مرغداران از چند روز پیش از ارائه مرغ به بازار، مرغ‌ها را با تریاک تغذیه می‌کنند! تریاک از یکسو سبب افزایش وزن مرغ شده و از سوی دیگر بیماری‌های طیور را پنهان می‌کند.

در روزهای گذشته گزارش‌ درباره مرغ‌هایی که پیش از رسیدن به دست مصرف‌کننده و با هدف افزایش وزن توسط مرغداران با تریاک تغذیه شده‌اند در ایران خبرساز شد.

رئیس سازمان دامپزشکی ایران خبر منتشر شده را تأیید کرد و گفت احساس «رخوت» برخی مردم پس از مصرف مرغ، به دلیل تریاکی بودن مرغ‌ها است!

صداوسیمای جمهوری اسلامی در گزارشی به وجود تریاک در گوشت مرغ پرداخته و این خبر را از قول رئیس سازمان دامپزشکی ایران تأیید کرده است.

علیرضا رفیعی‌پور رئیس سازمان دامپزشکی ایران درباره مرغ های معتاد توضیحاتی ارائه و استفاده مرغداران از تریاک برای افزایش وزن مرغ‌ها را تایید کرد و گفت اکثر مرغداران قبل از سربریدن مرغ‌ها در آب آنها تریاک می‌ریزند تا یبوست بگیرند و وزنشان زیاد شود. وی همچنین افزود دلیل اینکه مردم در تهران و شهرستان‌ها بعد از مصرف مرغ احساس رخوت می‌کنند، به خاطر وجود تریاک در گوشت‌های تولیدی است.

علیرضا رفیعی‌پور افزودن تریاک به آب آشامیدنی مرغ‌ها را «اشتباه مدیریتی» خوانده و گفته که «استفاده از تریاک جز اینکه بیماری را مزمن می‌کند نتیجه دیگری ندارد».

ولی‌الله کاشکی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان خراسان نیز این خبر را تأیید کرده و گفته که «بسیاری از مرغداران تریاک را در آب حل می‌کردند و به مرغ‌ها می‌خوراندند تا بیماری آن‌ها از بین برود.»

پیشتر در سال ۱۳۹۸ نیز خبری درباره افزودن تریاک به آب آشامیدنی مرغ‌ها منتشر شد اما حمید فاضلی عضو هیئت‌مدیره شرکت مادر تخصصی توسعه صنعت طیور در واکنش به این خبر گفته بود که «این خبر برای لطمه وارد کردن به صنعت مرغداری و کساد شدن کار مرغداران منتشر شده است.»

اینهمه در حالیست که به دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز در سه سال گذشته، بسیاری از خانواده‌ها مصرف مرغ را افزایش داده‌ تا کاهش مصرف گوشت قرمز را جبران کنند. آمارها نشان می‌دهد سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران ۳۰ کیلوگرم است که با توجه به گرانی گوشت قرمز و احتمال کمبود آن در اثر خشکسالی، ممکن است در سال ۱۴۰۰ میزان مصرف مرغ تا ۳۵ کیلوگرم هم افزایش پیدا کند.

تقاضا برای گوشت مرغ در حالی افزایش یافته که قیمت آن نیز به دلیل افزایش هزینه تولید افزایش یافته است. آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در سه ماه نخست امسال قیمت مرغ نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش ۱۰۵ برابری داشته است.

مهمترین دلیل افزایش قیمت مرغ، افزایش قیمت نهاده‌های دامی و کاهش جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها است. هزینه‌های تولید از جمله هزینه خوراک طیور، دستمزد، حمل و نقل و انرژی افزایش پیدا کرده و مرغداران توان پرداخت هزینه‌های سنگین تولید را ندارند.

بسیاری از مرغداری‌ها طی دو سال گذشته تعطیل یا ورشکسته شدند. مرغداری‌های فعال نیز حجم تولید خود را کاهش داده‌اند تا بتوانند هزینه‌های تولید را پرداخت کنند. این در حالیست که قطع برق در ماه‌های گذشته نیز سبب تلف شدن مرغ‌ها به دلیل از کار افتادن دستگاه‌های تنظیم حرارت و تهویه هوا شده است.

واردات نهاده‌های دامی نظیر ذرت که خوراک اصلی مرغ است، در دست مافیاهای حکومتی است. این مافیا میزان توزیع و قیمت نهاده‌های دامی در بازار را تنظیم می‌کند. افزایش برخی از اقلام نهاده‌های دامی در دو سال گذشته با ۵۰۰ درصد افزایش روبرو و البته حجم نهاده‌های موجود در بازار اندک است. به نظر می‌رسد در بازار ایران قیمت تریاک برای مرغداران به صرفه‌تر از قیمت غذای طیور است و تهیه آن راحت‎‌تر و به همین دلیل مرغداران ترجیح‌ می‌دهند با خوراندن تریاک به مرغ‌ها وزن آنها را زیاد کنند!

جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی دولت سیزدهم نیز بحران در بازار مرغ را تأیید کرده و گفته که «در بخش طیور آنچه در زنجیره تولید رخ داده، به زنجیره مرغ اجداد و ۱۸ ماه قبل باز می‌گردد بنابراین امروز هر تصمیمی بگیریم نمی‌توانید اثر آن را تا هفته آینده ببینید مگر در حوزه واردات اقدامی صورت گیرد.»

او افزوده که «کاهش جوجه‌ریزی از بهمن سال ۹۹ تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ و اُفت حدود ۵۰ درصدی تولید جوجه یکروزه باعث شد امروز خروجی مرغ و تخم مرغ با کاهش روبرو شود، بنابراین برنامه‌ریزی‌ها نیاز به زمان دارد تا بازار را به ثبات کامل و بدون نوسان برساند.»

این در حالیست که بعید به نظر می‌رسد دولت ابراهیم رئیسی (قاضی مرگ» نیز بتواند به سرعت بحران در بازار مرغ ایران را حل کند. دولت قیمت ۲۴۹۰۰ تومان را برای هر کیلوگرم گوشت مرغ تعیین کرده در حالی که قیمت هر کیلوگرم مرغ در محله‌های مختلف از ۳۶ هزار و ۷۰۰ تا بیش از ۴۰ هزار تومان است. طی دو ماه گذشته که دولت رئیسی آغاز به کار کرده قیمت مرغ روند صعودی خود را ادامه داده است و تیم اقتصادی او نتوانسته برای تثبیت قیمت مرغ یا فروش آن به قیمت مصوب ۲۴۹۰۰ تومانی کاری انجام دهد. در دولت روحانی حتا «قرارگاه مرغ» تشکیل شد که طبیعتا به جایی نرسید!

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۹ اکتبر ۲۰۲۱